Vírus ďalej mutuje. Vedci v Brazílii potvrdili nový variant

Vírus ďalej mutuje. Vedci v Brazílii potvrdili nový variant
Zdroj foto: TASR/AP
Brazílski vedci potvrdili výskyt nového miestneho variantu koronavírusu, informoval v stredu na svojej webovej stránke denník Rio Times.

Podľa Brazílskej virologickej spoločnosti nový variant obsahuje mutáciu L452R tzv. spike proteínu koronavírusu. Tento variant, ktorý dostal označenie P4, zaznamenali vo viacerých mestách v brazílskom štáte Sao Paolo vrátane miest Mococa, Caconde či Porto Ferreira.

Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Od jej vypuknutia sa v Brazílii nákaza koronavírusom SARS-CoV-2 potvrdila u viac ako 16 miliónov ľudí. V súvislosti s koronavírusom evidujú v krajine aj vyše 452.000 úmrtí. Tamojší experti nárast prípadov pripisujú aj tzv. brazílskemu variantu koronavírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v meste Manaus v brazílskom štáte Amazonas.

Indický variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii vlani v októbri, evidujú vo viac ako 50 krajinách sveta. Brazília zaznamenala prvé prípady indického variantu minulý týždeň. Ako pripomína agentúra AFP, brazílskemu aj indickému variantu priradila Svetová zdravotnícka organizácia atribút, že "vyvolávajú znepokojenie", čo môže znamenať, že oba varianty sú nebezpečnejšie ako iné, a to tým, že sa prejavujú vyššou nákazlivosťou i smrtnosťou.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá