Cestovateľský semafor schválený. Platiť začne od 31. mája

Cestovateľský semafor schválený. Platiť začne od 31. mája
Zdroj foto: CK SATUR
Cestovateľský semafor dnes schválila aj vláda Slovenskej republiky. Do platnosti by mal vstúpiť 31. mája a prehodnocovanie krajín bude prebiehať každé 2 týždne. Rokovania o oranžovej farbe pre Turecko pokračujú. Známe sú aj výnimky týkajúce sa detí.

Cieľom cestovateľského semaforu je vytvoriť najjednoduchší návod, kam sa odporúča cestovať a kde vycestovať nie je odporúčané. Rozdelený bude (zatiaľ) na tri farby. Aké pravidlá budú platiť po návrate z jednotlivých farieb?

Podmienky návratu na Slovensko zvýhodnia očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie Covid-19. Ak je niekto zaočkovaný alebo prekonal túto chorobu v posledných 180 dňoch, nebude sa naňho vzťahovať karanténa ani povinnosť testu.

Zelená farba

Patria sem: všetky členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur.

Podmienky návratu

  • Zaočkovaní a tí, čo prekonali ochorenie počas posledných 180 dní - bez karantény a bez testu.

  • Ostatní - bez karantény, ale s PCR testom po návrate.

  • Deti - pre deti do 18 rokov platí výnimka, povinné testovanie pri návrate nemusia absolvovať.

Červená farba

Patria sem: Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan.

Podmienky návratu

  • Zaočkovaní a tí, čo prekonali ochorenie počas posledných 180 dní - bez karantény, ale s PCR testom po návrate (negatívny výsledok ukončuje karanténu)

  • Ostatní - povinná karanténa a na 8. deň absolvovať PCR test, negatívnym testom karanténa končí.

Čierna farba

Patria sem: všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú uvedené vyššie.

Podmienky návratu

  • Povinná karanténa v trvaní 14 dní pre všetkých.

Pribudne ešte oranžová?

Naďalej pokračujú rokovania o vzniku kategórie oranžových krajín, kam by zaradili napríklad Turecko. Výsledkom by mohlo byť, aby organizovaní dovolenkári odlietali napríklad do tureckých rezortov zo Slovenska, a nie z Viedne či Budapešti.

TIPY, AKTUALITY A ZAUJÍMAVOSTI O CESTOVANÍ VÁM PRINÁŠA CK SATUR

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá