Zákaz zverejňovať prieskumy 50 dní pred voľbami je protiústavný

Zákaz zverejňovať prieskumy 50 dní pred voľbami je protiústavný
Zdroj foto: TASR/František Iván
Zákaz zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami nie je v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom Ústavný súd. Ten už v decembri 2019 pozastavil účinnosť tohto ustanovenia v zákone o volebnej kampani s tým, že platí skorší právny stav, teda 14-dňové moratórium na volebné prieskumy.

Parlament schválil predĺženie moratória koncom roka 2019. Na problematickosť predĺženia moratória upozorňovala aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Predĺženie moratória na 50 dní napadla na ÚS prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podľa rozhodnutia ÚS nie je v súlade s ústavou ani Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

ÚS informoval, že odo dňa vyhlásenia tohto nálezu v Zbierke zákonov SR zaniká pozastavenie účinnosti napadnutého právneho predpisu a zároveň sa obnovuje platnosť a účinnosť paragrafu 17 zákona o volebnej kampani „v znení platnom a účinnom do 3. decembra 2019“. Platí tak pôvodné 14-dňové moratórium.

Parlament schválil predĺženie moratória koncom roka 2019. Bývalý šéf Národnej rady SR Andrej Danko v minulosti povedal, že 50-dňové moratórium nechcel. Podľa jeho slov túto lehotu presadil predseda Smeru-SD Robert Fico. Tvrdil, že z jeho strany to bol ústupok. Dotknúť sa to malo parlamentných volieb v roku 2020.

Na problematickosť predĺženia moratória zo 14 na 50 dní hneď po schválení zmeny v parlamente upozorňovala aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Ombudsmanka poukázala aj na to, že zákon predstavuje hrozbu pre parlamentné voľby v roku 2020.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá