Lukašenko sa vyhráža. Cez hranice môže pustiť drogy aj migrantov

Lukašenko sa vyhráža. Cez hranice môže pustiť drogy aj migrantov
Zdroj foto: TASR/AP
Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou.

Zoznam dopravcov, ktorí nebudú lietať cez Bielorusko, sa postupne rozrastá a Ukrajina od stredy úplne prerušila letecké spojenie s Bieloruskom.

Chytajte si ich sami

V prejave na pôde parlamentu Lukašenko vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach "zastavovalo drogy a migrantov", pričom Západu odkázal, že "teraz si ich užívajte a chytajte sami". Lukašenkova reakcia súvisí s incidentom z nedele 23. mája, keď bieloruské úrady donútili na letisku v Minsku pristáť lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu, pričom ho sprevádzala stíhačka MiG. Následne bieloruské úrady zadržali dvoch cestujúcich lietadla: Ramana Prataseviča, bieloruského novinára žijúceho v exile v Poľsku, a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú, študujúcu vo Vilniuse.

Tento incident vyvolal ostrú kritiku zo strany Európskej únie. Prezidenti a premiéri krajín EÚ sa v pondelok zhodli na prijatí cielených sankcií voči Bielorusku a vyzvali únijných leteckých prepravcov, aby sa vyhli bieloruskému vzdušnému priestoru. Lukašenko to v stredu vo svojom prejave komentoval: "Nepáči sa vám prelet bezpečným Bieloruskom, lietajte tam, kde priviedli do hrobu 300 ľudí", čím narážal na zostrelenie malajzijského lietadla nad Ukrajinou z leta roku 2014.

Neprajníci Bieloruska

Lukašenko v stredu vyhlásil, že neprajníci Bieloruskej republiky doma i zo zahraničia prešli po kauze s vynúteným odklonením lietadla spoločnosti Ryanair, ku ktorej došlo v nedeľu 23. mája, cez "mnoho červených čiar". Informovala o tom agentúra BelTa.

Lukašenko podľa svojich slov súhlasí s tým, že manéver s obratom lietadla do Minska, keď bolo 70 kilometrov od Vilniusu, sa zdá byť nelogický, podľa agentúry Interfax si však v prejave položil otázku, "prečo (toto) lietadlo neprijali iné letiská".

Poprel tiež podozrenie, že pilotov dopravného lietadla prinútili zosadnúť bieloruské stíhačky MiG-29. Tieto tvrdenia označil za "absolútnu lož". Uviedol pritom, že úlohou bojového lietadla bolo zabezpečiť komunikáciu a naviesť civilné lietadlo na pristátie v prípade kritickej situácie. Lukašenko komentoval aj informácie, že okrem zadržaného Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej do Vilniusu neleteli všetci cestujúci: vyhlásil, že spomedzi ľudí na palube lietadla do Vilniusu nepokračovali traja, pričom médiá "z nich urobili zamestnancov KGB."

Zdôraznil aj to, že "lietadlo v Minsku ešte ani poriadne nepristálo, a už sa objavili ako cez kopirák napísané obvinenia od Západu a zákazy letov".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá