Pozvánku dostali len vybraní. Predsedníctvo Za ľudí v Bratislave malo porušiť stanovy

Aktualizované:
Pozvánku dostali len vybraní. Predsedníctvo Za ľudí v Bratislave malo porušiť stanovy
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Na utorkovom bratislavskom krajskom predsedníctve strany Za ľudí malo dôjsť k porušeniu stanov strany. Tvrdí to člen predsedníctva Dušan Velič. Hovorí, že "skupina okolo Márie Kolíkovej" zaslala pozvánky na stretnutie len niektorým členom krajského predsedníctva a vynechala tých, ktorí Kolíkovú nepodporujú.

"Keď členovia krajského predsedníctva napriek tomu na stretnutie prišli, v rozpore so stanovami odmietli uznať ich hlasy. Hlasovanie je preto zjavne neplatné a v strane spôsobuje zbytočný chaos a manipuláciu demokratických princípov. Pri započítaní všetkých hlasov prítomných členov krajského predsedníctva by skupina Márie Kolíkovej pre svoj návrh na zvolanie snemu nezískala podporu," uviedol pre TASR Velič.

Ťažko prinesú pozitívnu zmenu

Velič hovorí, že ide o využívanie nečestných spôsobov, ktoré škodí nielen strane, ale aj Slovensku. "Ľudia, ktorí sa uchyľujú k takýmto praktikám, môžu len veľmi ťažko prinášať pozitívnu zmenu pri spravovaní krajiny," vyhlásil. Skupina ministerky spravodlivosti Kolíkovej je podľa Veliča vedená predsedom krajského predsedníctva v Bratislave Michalom Luciakom, ktorý je zároveň štátnym tajomníkom rezortu spravodlivosti. Velič je štátnym tajomníkom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré vedie predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Remišová bola v Bruseli

Remišová sa na bratislavskom krajskom predsedníctve strany nezúčastnila, pretože mala v utorok rokovania v Bruseli. Tvrdí, že členovia predsedníctva jej potvrdili slová Veliča. Hlasy členov predsedníctva, ktorí nesúhlasia s Kolíkovou, sa podľa nej nezarátali a Luciak ich mal vyhodiť z rokovania. "Takéto konanie neprospieva strane, ale ani dôvere ľudí v právo, demokraciu a čistú politiku. Nedá sa to robiť tak, že keď niekto vidí, že jeho uznesenie neprejde, niektoré hlasy nezaráta, potom hlasovanie zmarí, poruší stanovy a demokratické princípy len preto, aby bol výsledok v jeho prospech," reagovala Remišová pre TASR.

Šéfka Za ľudí uviedla, že stranícke konflikty verejnému obrazu strany škodia. Dodala, že nemá žiadny problém s konkurenciou v rámci strany a s ambíciami niektorých kolegov. "Celý proces však musí prebiehať férovým spôsobom podľa stanov a iba medzi členmi strany. Strane takýto boj o funkcie iba škodí a znechucuje ľudí. Dnes bude o situácii rokovať predsedníctvo strany a spravím všetko preto, aby sme si spolu dohodli postup riešenia konfliktu v strane kultivovaným spôsobom," doplnila.

Kolíková s Remišovou problém nemá

"Máme tam dynamiku," zhodnotila dianie v strane Kolíková. Zopakovala, že hovoriť o jej záujme o predsedníčku stoličku je predčasné. Myslí si však, že snem by mal byť čo najskôr. Získanie legitimity pre súčasné alebo nové vedenie podľa nej prospeje stabilite a jednote v strane. Hovorí, že zasadnutie krajského predsedníctva bolo v súlade s tým, čo bolo zaužívané, hoci následne zistila, že mohlo ísť o rozpor so stanovami. Na hlasovaní sa nezúčastnila. S Remišovou podľa svojich slov problém nemá.

Remišová stratila ich dôveru

Viacerí členovia Za ľudí vrátane Kolíkovej koncom minulého týždňa uviedli, že sú za zvolanie mimoriadneho snemu strany, na ktorom by sa volilo nové vedenie. Remišová podľa nich vedie stranu nedostatočne, stratila ich dôveru. Kolíková minulý týždeň označila otázku o svojej možnej kandidatúre na šéfku strany za predčasnú.

V stanovách strany Za ľudí sa píše, že predsedníctvo strany rozhoduje o zvolaní straníckeho snemu vždy, keď ho o to požiada aspoň päť predsedníctiev krajských organizácií. Zvolať snem požiadali krajské predsedníctva strany v Košiciach, Prešove a Nitre. V utorok malo okrem Bratislavy rokovať krajské predsedníctvo v Žiline.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá