Do autobusu či vlaku je možné ísť s rúškom len v niektorých okresoch

Do autobusu či vlaku je možné ísť s rúškom len v niektorých okresoch
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák (ilu)
V súčasnosti je väčšina okresov zaradená do ružovej a horšej farby podľa COVID automatu, kde je povinné nosiť respirátor v interiéri verejných budov, vrátane verejnej hromadnej dopravy. Respirátor je však možné nahradiť rúškom v zelených, žltých, oranžových okresoch. Pripomenula to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

"Cestujúcim vo vlakoch a autobusoch, ktoré prechádzajú z lepších (zelená, žltá, oranžová farba) cez horšie okresy (ružová farba a horšie farby), dôrazne odporúčame v záujme ochrany ich zdravia mať na tvári nasadený respirátor počas celej dĺžky cesty," uviedla Račková.

Spresnila, že v týchto dopravných prostriedkoch je veľký pohyb cudzích osôb, ktorých zdravotný stav je neznámy. "Zároveň si pri dlhej ceste cestujúci dočasne zložia ochranné pomôcky, aby sa najedli alebo napili. Najmä v prípadoch, kedy do prostriedku verejnej dopravy pristupujú aj obyvatelia z okresov s relatívne vysokým výskytom prípadov COVID-19, je v prvom rade vo vašom záujme naďalej efektívne znižovať riziko infekcie," vysvetlila Račková.

ÚVZ naďalej cestujúcim odporúča vo verejnej hromadnej doprave dotýkať sa povrchov vo vnútri vozidiel čo najmenej a usádzať sa čo najďalej od iných pasažierov. "Rovnako nie je vhodné rozprávať sa so spolucestujúcimi, ktorí s vami nežijú v spoločnej domácnosti," zdôraznila Račková. Najmä na kratších vzdialenostiach ÚVZ odporúča nejesť a nepiť. "V prípade dlhších ciest si pred občerstvením vydezinfikujte ruky. Respirátor si nasaďte ihneď po tom, ako dojete či dopijete," dodala Račková. Dezinfekcia rúk sa odporúča aj po vystúpení z dopravného prostriedku.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá