V ojedinelých prípadoch sa môžu nakaziť aj zaočkovaní. Koľko ich evidujú úrady?

V ojedinelých prípadoch sa môžu nakaziť aj zaočkovaní. Koľko ich evidujú úrady?
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Výskumy aj prax potvrdzujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné. V ojedinelých prípadoch sa však môže infikovať aj osoba, ktorá bola zaočkovaná. Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR.

Nepresahuje proporciu 0,4 percenta

"K 18. máju evidujeme spolu 456.585 prípadov COVID-19, pričom bolo hlásených 7766 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb," spresnila Račková. Po prvej dávke vakcíny išlo o 6137 prípadov pozitivity z celkového počtu 1.437.945 osôb zaočkovaných prvou dávkou.

"Vo všeobecnosti tento počet nepresahuje proporciu 0,4 percenta, aj keď kompletná ochrana sa po prvej dávke vakcíny neočakáva," dodala Račková.

Závisí to od imunitného systému

Po druhej dávke vakcíny ÚVZ zaznamenal 1629 prípadov pozitivity z celkového počtu 682.859 osôb zaočkovaných druhou dávkou. "V období 14 dní po druhej dávke z toho evidujeme 845 pozitívnych osôb," podotkla Račková.

Pripomenula, že existuje viacero dôvodov, prečo môže dochádzať k infekcii u zaočkovaných osôb. Tvorba ochranných protilátok po očkovaní podľa jej slov závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou.

"Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele," uviedla Račková.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá