Kollár zvolal pre tajné stretnutie v SIS mimoriadnu schôdzu

Kollár zvolal pre tajné stretnutie v SIS mimoriadnu schôdzu
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Predseda národnej rady Boris Kollár zvolal mimoriadnu schôdzu k stretnutiu najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby. Začať sa má v stredu o 9.00 h. Potvrdila to hovorkyňa šéfa parlamentu Michaela Jurcová.

Schôdzu inicioval Smer

Jediným bodom programu má byť "návrh skupiny poslancov NRSR na prijatie uznesenia NRSR k vážnym podozreniam z politického ovplyvňovania a manipulácie postupu orgánov činných v trestnom konaní". Schôdzu inicioval opozičný Smer-SD. Chce, aby na nej premiér Eduard Heger vysvetlil "tajné stretnutie" predstaviteľov štátu v SIS. Hovorí o rozklade právneho a demokratického štátu i o ovplyvňovaní vyšetrovania viacerých káuz. Namieta, že na stretnutí sa mali politickí predstavitelia rozprávať o živých prípadoch.

Na vysvetlenie stretnutia premiéra vyzýva aj mimoparlamentná strana Hlas-SD. Jej nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho apelovali na koalíciu, aby schôdzu umožnila.

Stretnutie najvyšších činiteľov

Na stretnutí na pôde SIS v pondelok 17. mája sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov. Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Médiá informovali, že v tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Premiér už odmietol, že by sa stretnutie týkalo bývalého šéfa SIS alebo iných vyšetrovaných živých prípadov. Stretnutie sa podľa jeho slov uskutočnilo z jeho iniciatívy, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách. Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Marián Saloň zároveň zvolal mimoriadne zasadnutie výboru na stredu ráno.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá