Povedali vám? Strava počas liečenia z covidu je radikálne iná! Čo už nejesť?

Povedali vám? Strava počas liečenia z covidu je radikálne iná! Čo už nejesť?
Zdroj foto: Pexels
Výskyt infekcií Covid-19 spôsobil všade na svete rastúce spoločenstvo domácich kuchárov, ale aj ochotných susedov a dobrých samaritánov, ktorí ponúkajú jedlá pre pacientov v domácej izolácii, či seniorov. Aj vďaka týmto ľuďom mali tisíce pacientov a ich rodiny o starosť menej. Avšak, treba si vypočuť aj lekárov a odborníkov na výživu. Na ktoré jedlá treba s covidom v tele pamätať a ktoré vylúčiť?

Uprednostňujte pri liečení z koronavírusu výživu pred chuťou!

Pikantné a vyprážané NIE

Odborníci vyzývajú pacientov, aby sa vyhýbali pikantným a vyprážaným jedlám, pretože by mohli zhoršiť zdravotné riziká. Vyvarujte sa dráždivým jedlám, ktoré zvyšujú nevoľnosť a žalúdočné problémy, ktoré sa pri liečbe Covid-19 vyskytujú.

Pacienti by sa mali prísne vyhýbať aj nezdravým, spracovaným a konzervovaným potravinám kvôli prítomnosti konzervačných látok. Dbajte na dostatočné množstvo probiotík a fermentovaných potravín, ako je jogurt a pod. Počas prípravy udržujte jedlo vždy čerstvé a čerstvo uvarené. Konzumujte ovocie vždy iba čerstvé a prísne dodržiavajte pri varení všetky hygienické postupy.

Ťažšie sa prehĺta

Mnoho pacientov s covidom má počas obdobia zotavovania sa ťažkosti s prehĺtaním, takže by mali začať s mäkkým jedlom a tekutou stravou a jesť v pravidelných časových intervaloch. Konzumácia veľkých dávok naraz môže byť pre nich ťažká.

Jedlá by mali byť dobrým zdrojom bielkovín, železa, vitamínu A, vitamínu C a D, zinku a selénu. Sú užitočné pri rýchlejšej rekonvalescencii. Ľahko dostupné zložky v strave a ochucovadlá, ktoré zvyšujú imunitu sú napríklad kurkumový prášok (bohatý na železo), horčičné semiačka (bohaté na železo a zinok), mandle (bohaté na zinok), lístky mäty (bohaté na železo, selén, vitamín C, beta karotén), do jedál by sa mali pridávať aj listy koriandra (bohaté na železo, vitamín C).

Nemeňte radikálne jedálniček

Netreba byť zbrklí a podliehať nejakej stravovacej vlne. Počas liečby nemeňte radikálne jedálniček a nediétujte. Ak máte aj iné zdravotné komplikácie ako je cukrovka, poraďte sa s lekárom, ako sa stravovať. Jedzte jedlo s nízkym obsahom tuku a zeleninu s vysokým obsahom vody, ako je napríklad uhorka. Vyhýbajte sa baleným pochúťkam alebo fastfoodu. Jedzte vyvážené jedlo, dobrú zmes bielkovín, sacharidov, tukov a vlákniny. Ak si jedlo objednávate, najlepší a najbezpečnejší bude výber niečoho vegetariánske. Uprednostňujte výživu pred chuťou!

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá