Slávny rukopis Einsteinovej rovnice vydražili za 1,2 milióna dolárov

Slávny rukopis Einsteinovej rovnice vydražili za 1,2 milióna dolárov
Zdroj foto: TA3
Bostonská aukčná spoločnosť RR Auction oznámila, že list, v ktorom fyzik Albert Einstein napísal svoju rovnicu vyjadrujúcu vzťah medzi energiou a hmotnosťou telesa, predali na aukcii za viac ako 1,2 milióna dolárov. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

RR Auction podľa svojich vyjadrení očakávala, že list by sa mohol predať za približne 400 000 dolárov. Dražba trvala od 13. do 20. mája.

"Je to dôležitý list z pohľadu fyziky i holografie," povedal Bobby Livingstone, výkonný viceprezident aukčného domu RR Auction. Livingstone túto Einsteinovu rovnicu označil za "najslávnejšiu na svete".

Rovnica vyjadruje, že energia sa rovná násobku času a druhej mocniny rýchlosti svetla (E=mc2). List adresovaný poľsko-americkému fyzikovi Ludwikovi Silbersteinovi pochádza z októbra 1946 a bol súčasťou osobného archívu tohto vedca. Silberstein bol známy ako kritik a oponent niektorých Einsteinových teórií.

Tri známe záznamy rovnice

Archivári z Einstein Papers Project na Kalifornskom technologickom inštitúte a Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme uviedli, že existujú už len tri ďalšie známe záznamy tejto rovnice, ktoré Einstein ručne napísal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá