Lotyšom druhý zápas nevyšiel, Kazachstan ho zdolal po nájazdoch

22.5.2021 22:08

Hokejisti Kazachstanu zvíťazili vo svojom prvom zápase v základnej B-skupine MS nad domácim Lotyšskom 3:2 po samostatných nájazdoch. O ich triumfe rozhodol v 8. sérii nájazdov obranca Alexej Makljukov. Hráči Kazachstanu sa do elitnej kategórie MS vrátili po 5 rokoch. Lotyši tesnou prehrou nenadviazali na prekvapujúce víťazstvo nad Kanadou 2:0.

TASR/AP (ilustračné)

B-skupina: Lotyšsko - Kazachstan 2:3 sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 28. Darzinš (Daugavinš), 46. Rih. Bukarts (Cibulskis) - 39. Šin (Starčenko, Dietz), 46. Blacker (Svedberg, Sagadejev), rozh. sam. nájazd Makljukov. Rozhodovali: Frandsen (Dán.), Nord - Yletyinen (obaja Švéd.), Kroyer (Dán.), vylúčení: 4:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

zostavy:

Lotyšsko: Kivlenieks - Balinškis, Rubins, Jaks, Cibulskis, Sotnieks, Freibergs, Žile - Redlihš, Abols, Darzinš - Rob. Bukarts, Džerinš, Bukarts - Indrašis, Bičevskis, Daugavinš - Keninš, Marenis, Dzierkals

Kazachstan: Bojarkin - Dietz, Makjlukov, Blacker, Svedberg, Šalapov, Stepanenko, Danijar - Rymarev, Starčenko, Šin - Savitskij, Valk, Michalis - Ševčenko, Sagadejev, Akolzin - Asetov, Štestakov, Panjukov

Prvá tretina priniesla iba minimum gólových príležitostí a dominovali najmä defenzívy oboch tímov. Ofenzívne aktívnejší boli hráči Kazachstanu, ale brankára Kivlenieksa neprekonali. Bezgólové skóre sa zmenilo až v 28. minúte. Lotyš Darzinš zblízka zužitkoval prihrávku Daugavinša - 1:0. V 35. minúte ešte Kazachstan nevyrovnal v prečíslení dvoch proti jednému, ale Šin v 39. spomedzi kruhov ukončil takmer 100-minútovú nepriestrelnosť lotyšského brankára.

Domácim vrátil náskok Rihards Bukarts, keď v 46. minúte zužitkoval prihrávku Cibulskisa a po úniku prekonal Bojarkina - 2:1. Tento stav vydržal iba 12 sekúnd, keď Blacker profitoval zo skrumáže pred bránkou Kazachov - 2:2. Hráči Kazachstanu mali v predĺžení k dispozícii presilovku, v ktorej mal šancu kapitán Starčenko, ale Kivlenieks si poradil. V samostatných nájazdoch boli Lotyši blízko k víťazstvu, keď viedli 3:1, no ich súper dokázal vyrovnať a o víťazstve napokon rozhodol obranca Majklukov.

Domáci reprezentanti nastúpia na ďalší zápas v pondelok 24. jnauára od 15.15 SELČ proti Taliansku, Kazachstan bude hrať už v nedeľu od 15.15 proti Fínsku.