Viskupič chce k rozpočtu nové dáta. Podľa Richtera nie je novela potrebná

Viskupič chce k rozpočtu nové dáta. Podľa Richtera nie je novela potrebná
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS) vyzdvihuje, že novelu zákona o rozpočte treba postaviť na nových dátach, v ktorých sa zohľadní lepšia pandemická situácia. Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) však dodáva, že v novele ide o účtovné zmeny. Mnohé výdavky sa presunuli z konca minulého roka, iné sa zase týkajú zlej situácie v januári a vo februári pre pandémiu nového koronavírusu.

Obaja sa však zhodli na tom, že slovenskú štátnu pokladnicu čakajú lepšie časy, čo sa týka príjmovej stránky. Exminister práce Ján Richter (Smer-SD) však potom nerozumie, na čo je potrebných ďalších 3,4 miliardy eur a novelu rozpočtu považuje za rozvrat verejných financií. Názory si vymenili v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Je potrebné počkať na júnové prognózy

Viskupič zdôraznil, že celý návrh novely rozpočtu je postavený na marcových prognózach, kedy zúrila druhá vlna pandémie. "My hovoríme, že by bolo dobré počkať a aby sa urobili júnové prognózy, kde sa už ukáže to, že ekonomika sa štartuje," vyjadril sa Viskupič s tým, že ekonomika už v prvom kvartáli rástla a zvyšuje sa aj výber dane z pridanej hodnoty.

Kremský uznal, že hotovostný vývoj na Slovensku nie je zlý. Dodal však, že napriek zlepšujúcej sa situácii treba vytvárať poistky a rezervy, pretože nik nevie, čo sa bude diať na jeseň. V koalícii je podľa neho už 90 % zhoda na novele, pracujú na tom, aby sa dohodli.

Sú pripravení na kompromis

Viskupič dodal, že SaS je pripravená na kompromisy, ich návrh je zvýšenie výdavkov o 1,6 miliardy eur, koaličná strana chce kompromis hľadať niekde medzi týmto číslom a medzi 3,4 miliardami eur navrhnutými ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO).

Richter kritizuje postoj koalície k rozpočtu. Samotný zákon roka bol podľa neho zle prijatý, keďže už v čase jeho vytvárania sa vedelo, že sa Slovensko nachádza v kríze. Niektoré položky boli podľa neho podhodnotené, napríklad pri Sociálnej poisťovni. "Objektívne treba povedať, že hrozí rozpad verejných financií," poznamenal Richter.

Krátka debata

Na margo toho, že sa novela má prijímať v skrátenom režime Kremský uviedol, že pokiaľ vie, vždy sa zmeny v rozpočte robia v skrátenom legislatívnom konaní. Ide o to, aby novela vstúpila do platnosti čo najskôr. Viskupič však kritizuje, že debata o novele bola vo všeobecnosti extrémne krátka, pretože v utorok bola novela predstavená na koaličnej rade, v stredu ju prijala vláda a poslala do parlamentu a už vo štvrtok mala byť schvaľovaná poslancami.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá