Koncept šťastia ikigai: Naučte sa mať naplnený život od Japoncov

Koncept šťastia ikigai: Naučte sa mať naplnený život od Japoncov
Zdroj foto: Pexels/Content Pixie
Dánske hygge, švédske fika a teraz japonské ikigai. Čerpajte životné múdrosti od národov, ktoré majú podľa prieskumov nielen dlhovekosť, ale aj šťastných obyvateľov. Z krajiny vychádzajúceho slnka prišiel koncept, ako dosiahnuť spokojnosť vo všetkých životných oblastiach od kariéry, cez rodinu až po osobné naplnenie.

Ikigai je síce niečo, čo Japonci poznajú stáročia, no svetový boom zažil tento „koncept šťastia“ až vďaka španielskej dvojici Héctor García a Francesc Miralles a ich knihe s rovnomenným názvom.

Autori skúmali región Okinawa, kde žije najviac storočných ľudí na svete. A prišli na to, že za dlhovekosťou nie je len zdravý životný štýl, ktorý je u Japoncov známy, ale aj zmysel života. Inak povedané ikigai. Iki totiž znamená život a gai užitočnosť, takže výraz predstavuje niečo ako dôvod, prečo žiť.

Ak máte niečo, čo vás napĺňa pozitívnou energiou, máte dôvod ráno vstať z postele. Ak takéto ikigai nemáte, dokážete sa to vďaka štyrom krokom jednoducho naučiť.

Piliere ikigai

Narozdiel od iných duchovných princípov, ktoré stavajú vzdušné zámky a svet idealizujú, japonské ikigai je veľmi realistické. Podľa tohto učenia je dôležité nájsť si zamestnanie, ktoré nás napĺňa a v ktorom nás baví neustále sa zdokonaľovať. Nemusíte byť kariérista v pravom slova zmysle, je v poriadku, ak je vašim životným poslaním úradnícka práca alebo umelecké odvetvie. Vo výsledku nejde o to, že máte mať milióny na účte. Ikigai vysvetľuje, že ak vás práca baví a vychádza z vášho vnútra, budete sa neustále zlepšovať, a to zákonite prinesie aj úspech.

Druhým krokom je zamerať sa na pozitívne emócie. Darmo budete na vysnívanej pozícii, ak vás bude šéf šikanovať a do práce budete chodiť s bolesťou brucha. Vyberte si prostredie a ľudí okolo seba, s ktorými sa cítite dobre a takáto energia bude prevažovať nad negatívnou. Okrem práce to platí i v súkromnom živote. Neobklopujte sa partnerstvami a priateľstvami, ktoré vám spôsobujú viac nervov ako radosti. Podľa ikigai na zmenu nie je nikdy neskoro, ani vo vyššom veku.

Ako hľadať ikigai?

Ak nemáte zmysel života, a teda hľadáte ikigai, mali by ste si položiť nasledujúce štyri otázky: Čo milujem? V čom som dobrá? Čo je potrebné? Čo ma uživí? Odborníci radia, že pri každej oblasti by ste si mali trpezlivo a dlhodobo spisovať celý zoznam vecí. Až potom nájdete prienik medzi nimi. Predstavte si, že by ste síce milovali tvorbu šperkov, ale neviete sa vo svojej oblasti či regióne presadiť V takom prípade síce máte odpoveď na to, čo milujete a v čom ste dobrá. Nespĺňate však kritérium toho, čo je potrebné a čo vás uživí.

Jednou z pomôcok, ako hľadať svoje skryté schopnosti a vášne, je vrátiť sa do detstva a puberty. V tomto období človek ešte nemusel zarábať peniaze, preto robil skutočne záujmy a koníčky, ktoré vychádzali z jeho vnútra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá