Pôvod Krištofa Kolumba obklopujú záhady. Vedci sa pozreli na jeho kosti

Pôvod Krištofa Kolumba obklopujú záhady. Vedci sa pozreli na jeho kosti
Zdroj foto: Wikimedia Commons
Vedci začali skúmať DNA objaviteľa Ameriky Krištofa Kolumba. Ich cieľom je zistiť, odkiaľ presne pochádza legendárny cestovateľ. Informuje o tom agentúra AP.

Medzinárodný tím bude skúmať ostatky Krištofa Kolumbusa, jeho syna Hernanda a brata Diega, konkrétne niekoľko malých úlomkov ich kostí a zubov. Profesor forenznej medicíny José Antonio Lorente z Univerzity v Grenade uviedol, že cieľom výskumu je vyriešiť niekoľko "záhad a rozporuplných informácií" v historických záznamoch. Vedci chcú zhotoviť čo možno najpodrobnejší profil Kolumbusa, aby "nevznikali už žiadne spory."

DNA z Kolumbuových ostatkov vedci skúmali už v roku 2003.

DNA z ostatkov Krištofa Kolumba vedci skúmali už v roku 2003. Podarilo sa im vtedy potvrdiť, že ostatky z katedrály v Seville skutočne patria moreplavcovi. Výskum sa však zastavil, pretože technológia skúmania DNA vtedy nebola ešte dostatočne spoľahlivá. Vďaka pokroku vo vývoji tejto technológie však dokážu dnes vedci z DNA človeka určiť, odkiaľ presne pochádzali jeho predkovia.

Krištof Kolumbus podnikol niekoľko moreplaveckých výprav a v roku 1492 objavil nový kontinent - Ameriku. Podľa všeobecne akceptovanej teórie pochádzal z talianskeho Janova. Zomrel 20. mája 1506. Pochovali ho v Španielsku, a to aj napriek tomu, že si prial, aby sa miestom jeho posledného odpočinku stala práve Amerika.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá