Do parlamentu by sa dostalo osem strán, prekvapením je Aliancia

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali v máji 2021, zvíťazila by v nich strana Hlas-SD so ziskom 22,5 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo osem strán a hnutí. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, v ktorom v od 13. do 17. mája odpovedalo 1000 respondentov.

Druhá SaS by získala 13,8 % hlasov voličov. Tretia by podľa prieskumu bola strana expremiéra Igora Matoviča OĽANO so ziskom 9,9 %. Tesne za OĽANO skončil Smer-SD, ktorý by volilo 9,6 % voličov. Progresívne Slovensko získalo 8,5 %, Sme rodina 7,4 %. Prekvapením je úspech zoskupenia maďarských strán pod názvom Aliancia. Podľa prieskumu by získala Aliancia až 5,3 %. KDH by volilo rovných 5 % voličov.

Prieskum agentúry AKO.

V prípade takýchto výsledkov by Hlas-SD získal 41 mandátov, SaS 25, OĽANO a Smer-SD zhodne 18. PS by zastupovalo v parlamente 16 poslancov, Sme rodina by mala 13 kresiel, Aliancia desať a KDH by získalo deväť mandátov.

Do NR SR by sa nedostala strana Za ľudí so štyrmi percentami hlasov, Republika (3,5), Dobrá voľba (3) ani Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú by volilo 2,1 percenta hlasujúcich. SNS a Spolu – občianska demokracia by získali rovnako 1,6 percenta hlasov. Menej ako jedno percento hlasov by dostalo Maďarské fórum (0,6), Socialisti.sk (0,6), KSS (0,4), Strana zelených (0,3) a Slovenský Patriot (0,3 percenta hlasov).

Oslovení v telefonickom prieskume dostali otázku: "Skúste si predstaviť, že by sa najbližší víkend konali voľby do NR SR. Išli by ste voliť. A ktorej politickej strane alebo hnutiu by ste dali váš hlas?" Respondentom prečítali názvy strán a hnutí v náhodnom poradí. Z oslovených deklarovalo 20 percent, že by sa nezúčastnilo na voľbách, 2,6 percenta nechcelo odpovedať a 15 percent oslovených nevedelo, koho by išlo voliť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá