SND je na nohách. Hrozí, že divadlo nebude mať na platy?

SND je na nohách. Hrozí, že divadlo nebude mať na platy?
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Slovenské národné divadlo bude mať na mzdy a na dobrej ceste je aj schválenie rozpočtového opatrenia, ktoré má divadlu zvýšiť disponibilné zdroje podľa toho, ako to vedenie divadla zadefinovalo Ministerstvu kultúry SR v ozdravnom pláne. Po rokovaní vlády o tom uistila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Reagovala na vyjadrenia šéfa SND Mateja Drličku, že súčasné rozpočtové nastavenie divadla ohrozuje nielen začiatok novej divadelnej sezóny, ale už aj vyplácanie miezd v najbližšom období.

Rokovanie na ministerstve financií

Milanová uviedla, že po vyhodnotení ozdravného plánu sa pripravuje nový plán rozpočtu a v najbližších týždňoch má vedenie rezortu rokovať o jeho schválení a prijatí rozpočtového opatrenia na pôde ministerstva financií. "Máme dohodu s vedením SND, že budeme presadzovať tú sumu, ktorú si zadefinovali v ozdravnom pláne," uviedla Milanová. Vykrytie potrebných prostriedkov na mzdy sa podľa nej deje nepomerným čerpaním, ktoré má k dispozícii SND.

V súvislosti s problémom v rámci inej divadelnej scény – bratislavským Divadlom Nová scéna a výberom jeho riaditeľa, uviedla, že definitívne rozhodnutie príde v horizonte jedného – dvoch dní. Zopakovala, že z jej pohľadu nebolo výberové konanie v poriadku. "Som vnútorne presvedčená, že konflikt záujmov ovplyvnil výsledok," uviedla.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá