Ani úcta, ani mzda. Sestra, ktorá sa starala o chorého Johnsona, končí

Ani úcta, ani mzda. Sestra, ktorá sa starala o chorého Johnsona, končí
Zdroj foto: TASR/AP
Zdravotná sestra, ktorá sa vlani na jednotke intenzívnej starostlivosti starala aj o britského premiéra Borisa Johnsona nakazeného covidom, dala výpoveď. Vysvetlila, že je rozčarovaná z toho, ako vláda pristupuje k zdravotníckym pracovníkom.

"Nemáme ani úctu ani mzdu, ktorú si zaslúžime," vyhlásila podľa agentúry Reuters Jenny McGeeová - okrem iného aj v súvislosti s vládnym návrhom na jednopercentné zvýšenie platov pracovníkov v zdravotníctve. Kriticky sa vyjadrila aj k tomu, ako vláda zvládla krízu vyvolanú pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Podľa jej názoru veľa zdravotníkov cítilo, že vláda v tejto zdravotnej kríze neposkytovala efektívne vedenie.

McGeeová v tejto súvislosti poukázala na nerozhodnosť a mnoho vyjadrení s rôznymi možnými interpretáciami. "Bolo to veľmi znepokojivé," uviedla McGeeová vo svojom vyjadrení v dokumente o 15 mesiacoch pandémie, ktorý nakrútila televízia Channel 4, a ktorý sa bude vysielať 24. mája. Časovo tento dátum koliduje s prvým výročím udalosti, ktorá bola bodom zlomu, keď sa v Británii počas prvého lockdownu začalo trieštiť odhodlanie a zmysel pre spolupatričnosť. Išlo o odhalenie denníkov Guardian a Daily Mirror, ktoré upozornili na porušenie pravidiel lockdownu vtedajším Johnsonovým hlavným poradcom Dominicom Cummingsom.

Johnsonova kancelária MCGeeovej výroky nekomentovala. Uviedla len, že vláda urobí všetko, čo je v jej silách, aby podporila pracovníkov Národnej zdravotnej služby. Johnsonov hovorca vyzdvihol veľkú vďačnosť za starostlivosť, ktorú pracovníci NHS poskytovali chorým počas pandémie. Dodal, že aj preto boli vyňatí zo zmrazenia platov vo verejnom sektore, ku ktorému vláda pristúpila vzhľadom na hospodársku situáciu spôsobenú pandémiou.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá