Námestie pred katedrálou Notre-Dame zatvorili. Namerali vysoké hodnoty olova

Námestie pred katedrálou Notre-Dame zatvorili. Namerali vysoké hodnoty olova
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Námestie pred katedrálou Notre-Dame v Paríži zatvorili pre verejnosť, pretože testy znovu odhalili vysoké koncentrácie jedovatých častíc olova. V utorok to oznámila parížska polícia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Tristo ton olova

Požiar, ktorý pred dvoma rokmi zachvátil historickú pamiatku z 13. storočia, roztavil aj približne 300 ton olova nachádzajúceho sa v krove strechy. Do ovzdušia veľkých oblastí Paríža sa následne uvoľnilo nebezpečné množstvo olova.

Riziká vyplývajúce z účinkov tohto ťažkého kovu donútili úrady uzavrieť niekoľko oblastí a dokonca niekoľko škôl, keď prebiehali operácie na odstraňovanie olova z prostredia. Situácia si tiež vyžiadala, aby deti a tehotné ženy podstúpili krvné testy.

Otvorené námestie

Námestie pred katedrálou, nazývanou aj Chrám Matky Božej v Paríži, otvorili niekoľko týždňov po požiari, pričom predstavitelia sľúbili pravidelné testovanie tohto miesta.

"Výsledky najnovších testov ukázali, že koncentrácie oloveného prachu sú v určitých bodoch námestia vyššie než normálne hodnoty typické pre Paríž," napísala vo vyhlásení polícia.

Námestie bude znovu otvorené, keď sa uskutoční nová čistiaca operácia a "všetky údaje sa vrátia na dostatočne nízke úrovne", dodal polícia.

Prví návštevníci

Aj keď štíhla vežička - sanktusník nad presbytériom na hrebeni strechy hlavnej lode - a väčšina strechy katedrály boli pri požiari z večera 15. apríla 2019 zničené, hasiči s vyvinutím obrovskej snahy dokázali zaistiť, že obdivovaná stredoveká stavba chrámu živel prežila.

Ohrozenie ľudí olovenými časticami však spôsobilo oneskorenie v odpratávaní trosiek a v začatí rekonštrukčných prác na gotickej pamiatke. Prezident Emmanuel Macron ju chce pre návštevníkov otvoriť, keď bude Paríž v roku 2024 hostiteľom letných olympijských hier. Vyšetrovatelia ešte len musia určiť príčinu požiaru, ale už sa vyjadrili, že najpravdepodobnejším vysvetlením nešťastia zostáva elektrický skrat alebo odhodený ohorok cigarety.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá