Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik zostáva vo väzbe. Senát jeho sťažnosť zamietol

Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik zostáva vo väzbe. Senát jeho sťažnosť zamietol
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák (ilu)
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva naďalej vo väzbe. Rozhodol o tom v utorok Najvyšší súd SR na svojom neverejnom zasadnutí. Senát NS SR zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu z 11. mája. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Koncom marca Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50.000 eur. Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka.

"Senát 2T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí o sťažnosti obvineného Dušana K. proti uzneseniu ŠTS z 11. mája, ktorým bolo rozhodnuté o ponechaní obvineného vo väzbe a zamietnutí jeho žiadosti o prepustenie z väzby, ako aj o nenahradení väzby písomným sľubom a dohľadom probačného a mediačného úradníka nad obvineným, rozhodol tak, že sťažnosť obvineného ako nedôvodnú zamietol," konkretizovala hovorkyňa.

ŠTS 11. mája rozhodol o ponechaní už obžalovaného Kováčika vo väzbe a konštatoval dôvody aj kolúznej, aj preventívnej väzby. Zároveň samostatným výrokom zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu a túto mu ani jedným z ponúkaných inštitútov nenahradil. Zákonná sudkyňa Pamela Záleská nariadila vtedy aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na súd obžalobu na Kováčika obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla. Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá