Jeden z najvyšších mrakodrapov Číny sa rozkýval, ľudí evakuovali

18.5.2021 14:32

Jeden z najvyšších mrakodrapov Číny SEG Plaza v meste Šen-čen museli v utorok pre otrasy evakuovať. Takmer 300 metrov vysoký mrakodrap sa z neznámych príčin začal kývať okolo jednej hodiny poobede miestneho času.

Jeden z najvyšších mrakodrapov Číny sa rozkýval, ľudí evakuovali
Foto: TASR/AP ilustračné

Mrakodrap evakuovali a o 14.40 h úrady potvrdili úplné uzavretie budovy. Sídlia v nej kancelárie rôznych firiem zameraných predovšetkým na trh s elektronikou. Miestne úrady sa teraz snažia prísť na to, prečo sa mrakodrap začal kývať. "Po skontrolovaní dát z viacerých monitorovacích staníc môžeme skonštatovať, že dnes v Šen-čene nebolo žiadne zemetrasenie. Príčinu rozkývania sa budovy preverujú viaceré oddelenia," píše sa vo vyhlásení krízového manažmentu mesta.

Budova sa nachádza v centre mesta, v ktorom žije 12 miliónov obyvateľov. Zatiaľ nie je jasné, čo mesto s budovou urobí. V Číne sa v minulosti zrútilo už viacero budov. Podľa agentúry AFP je dôvodom najmä nedbanlivosť pri stavbe a navrhovaní budov, ktorá je spôsobená príliš rýchlou urbanizáciou mnohých miest. Minulý rok v máji sa napríklad pre nekvalitné stavebné prevedenie zrútil v meste Čchüan-čou päťposchodový hotel určený na karanténu. Pri nehode vtedy zahynulo 29 ľudí.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok