Slovenská diplomacia získala právomoci, má pomáhať obchodu

Aktualizované:
Premiér Robert Fico pokračoval v kontrolách rezortov. Navštívil posilnené Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Právomoci ministerstva sa výrazne posilnili, tradičné vnímanie diplomacie sa končí. Rezort zahraničných vecí sa podieľa na ekonomickej dimenzii zahraničnej politiky a podľa premiéra Roberta Fica musí podporovať slovenský export a slovenských podnikateľov v zahraničí.

"Musíme robiť všetko preto, aby sa Slovensko opieralo aj o iné krajiny sveta," uviedol predseda vlády s tým, že Slovensko sa nemôže stále spoliehať na ekonomickú spoluprácu s Nemeckom a Francúzskom.

Ministerstvo v čase krízy podľa Fica musí dynamizovať tieto procesy a pomáhať hospodárskemu rastu krajiny cez pomoc podnikateľom. Premiér si vie predstaviť, že by pod rezort zahraničných vecí patrili aj inštitúcie SARIO a SACR. "Veľmi ma teší, že zo straníckej centrály sa stalo normálne ministerstvo, ktoré si plní úlohy štandardného rezortu," poznamenal Fico.

Minister Miroslav Lajčák má podľa jeho slov voľnú ruku v personálnych otázkach. Premiér s Lajčákom diskutovali aj o návrhu európskeho rozpočtu na roky 2014 až 2020. Fico verí, že Slovensko získa viac peňazí ako v predchádzajúcom rozpočtovom období 2007 až 2013. Politici sa rozprávali aj o predsedníctve SR v EÚ, ktoré sa začne v druhom polroku 2016. "Je to peklo pre vládu aj pre premiéra," poznamenal Fico.

Podľa jeho slov ide o veľkú príležitosť a výzvu, tak ako si SR môže výrazne pomôcť, môže utŕžiť aj hanbu. Lajčák pripomenul, že ministerstvo prešlo v ostatnom čase asi najvýznamnejšími zmenami a pribudli mu viaceré nové kompetencie. "Nežijeme v akváriu. Chceme riešiť otázky, ktoré trápia Slovensko," dodal s tým, že kľúčovými slovami sú koordinácia a synergia.

Záznam z tlačovej besedy po kontrole v rezorte

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá