Mečiarove amnestie: Súdny dvor uskutočnil prvé vypočutie

Mečiarove amnestie: Súdny dvor uskutočnil prvé vypočutie
Zdroj foto: TASR
Súdny dvor Európskej únie uskutočnil vo štvrtok vypočutie k prípadu únosu Michala Kováča ml. z roku 1995 a k rozhodnutiu slovenského parlamentu z marca 2017 o zrušení amnestií osobám podozrivým z tohto trestného činu, o ktorých v júli 1998 rozhodol vtedajší slovenský premiér Vladimír Mečiar. Informáciu potvrdil tlačový hovorca Súdneho dvora EÚ Balázs Lehóczki.

Súdnym prípadom s označením 203/20 AB & ostatní sa bude ďalej zaoberať generálna advokátka Súdneho dvora Julianne Kokottová. "Generálna advokátka pripraví pre sudcov odporúčanie v tejto veci. Súdny dvor však nie je viazaný návrhmi generálnych advokátov a sudcovia vynesú rozsudok neskôr," opísal situáciu Lehóczki. Podľa jeho slov zatiaľ nie je známe, kedy by mohol byť vynesený rozsudok.

Súdny dvor EÚ v správe pre médiá uviedol, že podľa slovenského práva zastavenie trestného konania z roku 1998 predstavovalo konečné súdne rozhodnutie, ktoré viedlo k oslobodeniu obvinených spod obžaloby. Súdna inštitúcia so sídlom v Luxemburgu dodala, že v roku 2017 slovenské súdy v nadväznosti na uznesenie parlamentu o zrušení predmetných amnestií obnovili trestné konanie, ktoré bolo zastavené v roku 2002.

Vydanie európskeho zatykača

Podľa tlačovej správy Súdneho dvora EÚ sa Okresný súd Bratislava III, ktorý chystá vydanie európskeho zatykača na najmenej jedného z obvinených, obrátil na sudcov v Luxemburgu s otázkou, či zásada "ne bis in idem" (tá istá osoba nemôže byť dvakrát súdená alebo potrestaná za rovnaký trestný čin) bráni vydaniu európskeho zatykača na obvinenú osobu, ktorá už bola oslobodená spod obžaloby za trestné činy. Slovenský súd zároveň žiadal odpoveď na otázku, či - bez ohľadu na mechanizmus európskeho zatykača - je uznesenie slovenského parlamentu o zrušení amnestií v súlade so zásadou "ne bis in idem" a s právom na spravodlivý proces zaručeným Chartou základných práv EÚ.

Rozhodnutie o amnestii vzťahujúce sa aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Michala Kováča vyhlásil 3. marca 1998 vtedajší premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR. Poslanci NR SR zrušili tieto amnestie 5. apríla 2017. Za prijatie uznesenia hlasovalo 129 zo 144 prítomných poslancov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá