Greta Thunbergová daruje stotisíc eur na vakcíny pre chudobných

Greta Thunbergová daruje stotisíc eur na vakcíny pre chudobných
Zdroj foto: TASR/AP
Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová daruje prostredníctvom svojej nadácie 100.000 eur globálnemu programu COVAX, ktorý sa usiluje zaistiť vakcíny proti koronavírusu najmä pre chudobnejšie krajiny sveta. Informovala o tom v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia.

Na pondelňajšej videokonferencii Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorú viedol šéf  Tedros Adhanom Ghebreyesus, Thunbergová označila súčasnú nerovnomernú distribúciu  vakcín proti covidu za "tragédiu". Vyzvala preto medzinárodné spoločenstvo, aby tomuto problému venovalo zvýšenú pozornosť.

"Tak ako pri klimatickej kríze, musíme najprv pomôcť tým najzraniteľnejším," povedala 18-ročná aktivistka. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie bol v ekonomicky vyspelejších krajinách zaočkovaný už zhruba každý štvrtý človek. V tzv. krajinách tretieho sveta však aspoň prvú dávku vakcíny dostal v priemere len jeden človek z 500. Prostredníctvom programu COVAX bolo doposiaľ dodaných viac ako 39 miliónov dávok vakcín do 114 krajín sveta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá