Chávez opätovne zvíťazil v prezidentských voľbách

Socialista Hugo Chávez znovu zvíťazil v prezidentských voľbách a zabezpečil si tak ďalšie funkčné obdobie do roku 2019. Vyplýva to z čiastkových výsledkov nedeľňajšieho hlasovania, ktoré v noci na dnes zverejnila volebná komisia.

Po sčítaní 90 percent hlasov viedol Chávez (58) s už nedostihnuteľným náskokom 54,42 percenta hlasov pred svojím 40-ročným protikandidátom, bývalým guvernérom Henriqueom Caprilesom, ktorý podľa oznámenia získal 44,97 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla približne 81 percent.

Chávez sa v krátkej správe na internetovej službe Twitter poďakoval "milovanému ľudu". Capriles, najvážnejší opozičný vyzývateľ populistického lídra od jeho nástupu k moci v roku 1999, následne Chávezovi zagratuloval.
Porážka Caprilesa bude veľkým úderom pre venezuelskú opozíciu, ktorá si v terajších voľbách - aj na základe niektorých priaznivých prieskumov - dávala veľké nádeje na možné víťazstvo, konštatovala agentúra DPA.

Chávez, ktorý sa podľa vlastných slov úspešne vyliečil z rakoviny, môže na základe zmeny ústavy z roku 2009 naďalej kandidovať bez obmedzenia počtu funkčných období. Počas volebnej kampane viackrát povedal, že chce v úrade ostať najmenej do roku 2030, aby upevnil svoj socialistický model v krajine.

Výber najznámejších výrokov Huga Cháveza

"V priebehu rokov sme vytvorili nielen skutočnú strategickú alianciu, no aj zmysel bratstva. Spojené štáty a Európa ho nazývajú posledným diktátorom.. oni aj mňa nazývajú diktátorom."
- jún 2012 na adresu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka 

"Vráťte sa späť k svojmu biznisu, k vašej krajine, z ktorej sa pod vaším vedením stal bordel. Ste smiešny."
- december 2011 na adresu Baracka Obamu 

"Je to veľmi, veľmi zvláštne, nikoho neobviňujem, len rozmýšľam nahlas. Bolo by čudné, keby vyvinuli technológiu na šírenie rakoviny a nikto by o tom nevedel?"
- december 2011, na margo diagnostikovania rakoviny u viacerých lídrov krajín Latinskej Ameriky 

"Kaddáfího si budeme celý svoj život pamätať ako veľkého bojovníka a revolucionára, ktorého zavraždili."
- október 2011 

"Veľakrát som hovoril aj počúval o tom, že by nebolo nič zvláštne, keby bola v minulosti na Marse civilizácia. No možno tam dorazil kapitalizmus, dorazil tam imperializmus a život na planéte vyhubil."
- marec 2011 

"Som síce marxista, ale v prvom rade som kresťan. Kristus nepotrebuje veľvyslanca, žije totiž v ľuďoch a v tých z nás, ktorí bojujeme za spravodlivosť a slobodu pre pokorných."
- júl 2010 

"Ak budú USA naďalej podporovať Kolumbiu v ich plánoch vojensky zaútočiť na našu krajinu, zastavíme im dodávky ropy. Aj keby sme všetci museli jesť kamene. Nepustíme ani kvapku."
- jún 2010 

"Kráľovná Veľkej Británie, hovorím k vám, časy veľkých ríš sa skončili, nevšimli ste si? Vráťte Malvíny argentínskemu ľudu."
- február 2010 na margo britsko-argentínskeho sporu o Falklandské ostrovy, známe tiež ako Malvíny 

"Nesmrdí to tu po síre. Je to preč. Cítiť už niečo iné. Vonia to nádejou, vo svojom srdci máte nádej. Poďte, pridajte sa k ´Osi zla´."
- september 2009 na adresu Obamu a v narážke na krajiny, ktoré Bushova administratíva označovala za Os zla

"Nechal si narásť briadku, ako Fidel."
- september 2009 na adresu španielskeho kráľa Juana Carlosa 

"Izraelský štát sa stal genocídnym štátnom, zabijackým štátom, nepriateľom mieru. Izrael sa stal vynucovateľom politiky amerického impéria."
- september 2009 

"Prinášam vám pozdravy z Osi zla, a to od lídrov Kuby, Alžírska, Líbye a Turkménska a taktiež od Berlusconiho,"
- september 2009 počas návštevy Bieloruska 

"Je to chudera, mali by nám jej byť ľúto. Je to kráľovná krásy, ktorá plní funkciu figuríny. Odpustime jej, ona totiž nevie, čo hovorí."
- október 2008 na margo vtedajšej republikánskej kandidátky na viceprezidentku Sarah Palinovej 

"Ak napríklad venezuelský parlament prijme zákon na ochranu spotrebiteľov, hovoria: ´Pozerajte sa, Chávez je tyran!´ Alebo povedia: ´Chávez reguluje ceny, porušuje pravidlá trhu.´ Koľkokrát ma kritizovali za znárodnenie telekomunikačnej spoločnosti? Hovorili, že štát by sa v tomto nemal angažovať. A teraz Busha nekritizujú za znárodňovanie najväčších bánk svete. Súdruh Bush smeruje k socializmu."
- október 2008 

"Patrí k nemeckej pravici, tej istej, ktorá podporovala fašizmus a ktorú podporoval Hitler. To je kancelárka dnešného Nemecka."
- august 2008 

"Koho to vymenovali do Bieleho domu za námestníka ministerstva zahraničia? Profesionálneho vraha Johna Negroponteho!"
- marec 2007 

"Vytiahli Saddáma Husajna von a obesili ho, iba tak. Nie je na mne súdiť vládu akejkoľvek krajiny, no ten pán bol prezidentom tej krajiny."
- január 2007 

"Venezuela je červená, veľmi červená. Toto je ďalšia porážka Pána nebezpečného... Toto je ďalšia porážka diabla, ktorý chce ovládnuť svet."
- december 2006 po volebnom víťazstve a na margo Georgea Busha 

"Včera sem prišiel diabol, sám diabol a toto miesto stále smrdí po síre. Prišiel sem, akoby vlastnil celý svet. Prezident USA, ktorého ja označujem za diabla."
- september 2006, na margo prejavu Georgea Busha na pôde OSN 

"Izrael často kritizuje Hitlera... ale robia tie isté veci, možno dokonca ešte v horšej podobe. To, čo sa stalo, bola genocída. (Izraelčania) musia byť postavení pred medzinárodný tribunál"
- august 2006 na margo krátkej vojny medzi Izraelom a Libanonom 

"Zakaždým, keď Bush prehovorí, cena ropy vzrastie o jeden dolár. Bush by mal zostať na svojom ranči a mlčať."
- máj 2006 

"Nezahrávaj si so mnou, dievča."
- február 2006 na adresu vtedajšej ministerky zahraničia USA Condoleezzy Riceovej 

"Pán Tony Blair je hlavný spojenec Hitlera, pešiak imperializmu."
- február 2006 

"Na Kube venujú väčšiu pozornosť sliepkam ako poskytuje americká vláda svojim čiernym obyvateľom."
- september 2005 na margo hurikánu Katrina

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá