Matovič nerešpektuje kompetencie ani pravidlá. Črtajú sa čierne scenáre

Matovič nerešpektuje kompetencie ani pravidlá. Črtajú sa čierne scenáre
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Igor Matovič je ministrom financií len krátko, svojimi cestami do Ruska a Maďarska však stihol urobiť veľký rozruch a okrem vedcov si pohneval aj diplomatov a veľkú časť slovenskej verejnosti. Premiér Eduard Heger musel viackrát odpovedať na otázku, prečo vakcínu Sputnik rieši práve Matovič a po tom, ako expremiér oznámil namiesto nového ministra zdravotníctva uvoľňovanie opatrení, je otázne, akú úlohu vo vláde zastáva Vladimír Lengarský.

Heger si dáva pozor

Podľa politológa Branislava Dolného sa napriek zmene pozícií Hegera a Matoviča vo vláde ich vzťah výraznejšie nezmenil. "Je zrejmé, že Eduard Heger sa snaží vyhnúť priamej konfrontácii s Igorom Matovičom a nezabránil mu angažovať sa v riešení otázok, ktoré si sám určuje a ktoré mu ako ministrovi financií neprináležia," všíma si politológ.

Formálne síce máme novú vládu, Matovič však aktuálne rozdelenie kompetencií nerešpektuje. A nielen to. Expremiér "ďalej eskaluje konflikty a vytvára stále nové napätia v koalícií a spoločnosti," zhodnotil Dolný. "Základný problém, ktorý viedol ku koaličnej kríze, tak stále pretrváva a výmena na poste premiéra zatiaľ nepriniesla zásadné zmeny v pôsobení Igora Matoviča vo vláde," konštatuje.

Lengvarský potrebuje čas

Podľa Dolného je v neľahkej pozícii nový minister zdravotníctva. Je zjavné, že Lengvarskému zatiaľ chýbajú politické skúsenosti a potrebuje čas na zorientovanie sa v rezorte. "Navyše, rozhodovanie o aktuálne najdiskutovanejšej otázke využitia vakcíny Sputnik V nemá vo vlastných rukách, keďže ju rieši Igor Matovič," vysvetľuje politológ.

Dolný vidí ďalšie potenciálne problémy. Situácia sa môže uberať podľa dvoch scenárov, pričom každý z nich prinesie nové riziká. "Bude otázkou najbližších týždňov, či si premiér aj minister zdravotníctva dokážu zabezpečiť autonómnosť svojho rozhodovania, čo môže viesť k napätiu s Igorom Matovičom, alebo budú akceptovať jeho zasahovanie do rozhodnutí mimo oblasť ministerstva financií, čo bude znamenať pokračovanie napätia vo vnútri vládnej koalície," zhrnul Dolný.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá