Ďalšie ostré slová pre Matoviča: Ponižovanie a nátlak ohrozujú našu budúcnosť

Ďalšie ostré slová pre Matoviča: Ponižovanie a nátlak ohrozujú našu budúcnosť
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Igor Matovič svojimi vyjadreniami na adresu slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv rozhneval množstvo odborníkov. Najnovšie sa vedcov a odborníkov zastali aj lekári a sestry, podľa ktorých sú Matovičove slová nepochopiteľné.

Zväz ambulantných poskytovateľov vyjadril plnú podporu slovenským vedcom a odborníkom a odmieta ich ponižovanie. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zas považuje správanie sa ministra financií a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) voči vedeckým autoritám v súvislosti s vakcínou Sputnik V za nepochopiteľné.

Postupy a pracovné metódy odborníkov pri posudzovaní účinnosti a bezpečnosti vakcíny Sputnik V boli podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov zo strany štátnych autorít nedôstojne a nedôvodne dehonestované. "Považujeme za elementárnu slušnosť rešpektovať tie najvyššie odborné autority v danej oblasti, ktoré deklarujú to, čo je základom vakcinácie – účinnosť a bezpečnosť očkovacej látky. Ponižovanie a nátlak na tých, ktorí si dôsledne plnia svoju prácu v záujme zabezpečenia ochrany zdravia nášho obyvateľstva, je znakom dekadencie celej spoločnosti a vážneho ohrozenia našej budúcnosti," uviedla Zuzana Dolinková, prezidentka zväzu.

Do procesov sa mieša politika

Zároveň zdôraznila, že krajina má nedostatok odborníkov a ich vysokokvalitná práca je prínosom v boji proti pandémii pre celú spoločnosť.

"Do procesu vakcinácie sa, bohužiaľ, stále mieša politika a počínanie ministra financií je pre nás nepochopiteľné," uviedol pre TASR Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie komory sestier. Dodal, že hodnotiť, či je vakcína dobrá alebo zlá, je v tomto prípade irelevantné a občan má právo sa rozhodnúť, či sa očkovať pôjde. "Odborníci a vedci však majú právo a povinnosť konať tak, aby zabezpečili transparentnosť a maximálnu bezpečnosť vakcíny pred jej samotným podaním prijímateľovi," skonštatoval Kober.

Očkovanie registrovanými vakcínami je správne

Zväz ambulantných poskytovateľov aj komora sestier považujú za správne, že vedci či Štátny ústav pre kontrolu liečiv presadzujú skôr očkovanie registrovanými vakcínami. "Dôverujeme odborníkom na Slovensku, ktorí si svoju prácu robia na základe najnovších vedeckých poznatkov a dodržiavajú medzinárodne uznávané štandardné postupy. Vakcína Sputnik V je neregistrovanou vakcínou, ktorá nemá žiadne povolenia z Európskej liekovej agentúry. Samotné posudzovanie lieku či vakcíny je vedecky podložené, a preto by mali mať občania k dispozícii také vakcíny, ktoré prešli procesom registrácie," dodal Kober.

Fatálne následky

Podobne sa vyjadrila aj Slovenská lekárnická komora. Považuje za potrebné, aby v akýchkoľvek odborných otázkach existoval prirodzene daný spoločenský rešpekt k podloženým záverom, rozhodnutiam a vysloveným názorom príslušných odborných autorít. Štátny ústav pre kontrolu liečiv je takouto autoritou, uviedol Ondrej Sukeľ, prezident komory.

Rozhodnutia Ústavu sú podľa Sukeľa súčasťou modernej, na dôkazoch založenej európskej farmácie reprezentovanej Európskou liekovou agentúrou. "Vzniknutú situáciu preto vnímame ako mimoriadne nešťastnú," skonštatoval Sukeľ.

Pripomenul, že iba rešpektovanie náročného procesu vývoja a schvaľovania lieku zabezpečuje dôveru verejnosti v bezpečnosť, účinnosť a kvalitu každého lieku, vrátane vakcín. "Spoločnosť rezignujúca na odbornosť a rešpekt k prirodzeným autoritám sa vystavuje riziku nekritického uplatňovania neoverených, laických postupov, čo v odboroch bytostne zasahujúcich do integrity jednotlivca môže mať fatálne následky," dodal Sukeľ.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá