Žilinský kraj má vlastný systém registrácie, náhradníkov zapíše lekár

Žilinský kraj má vlastný systém registrácie, náhradníkov zapíše lekár
Zdroj foto: TASR/Erika Ďurčová
Žilinský samosprávny kraj pripravil nový objednávací systém pre náhradníkov na vakcinovanie proti ochoreniu COVID-19. Pacienta do poradovníka na základe jeho diagnózy zaeviduje priamo lekár. Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej ide o objektívne a spravodlivé nastavenie systému, ktoré má zamedziť prístup "špekulantom".

"Vyzvali sme lekárov v kraji, aby oni boli tí, ktorí podľa diagnózy určia, kto je vhodný na vakcináciu. Veríme, že každý lekár je dostatočne zodpovedný a bude zodpovedný aj pri nahadzovaní pacientov do tohto systému," oznámila Jurinová na piatkovej tlačovej konferencii v Žiline. Systém je podľa nej užívateľsky veľmi jednoduchý a nastavený propacientsky.

Lekár počas registrácie pacienta zároveň vyberá aj vakcínu, ktorou ho zaočkujú. "On najlepšie vie, ktorý pacient spadá do preferovanej skupiny a ktorá vakcína by bola pre pacienta vhodná," zdôraznila šéfka odboru zdravotníctva Úradu Žilinského samosprávneho kraja Silvia Pekarčíková.

Poradovník pre všetky vakcinačné miesta

Vedúci oddelenia informatiky Úradu Roman Kučerák priblížil, že k náhradníckemu poradovníku majú prístup všetky vakcinačné miesta v kraji. Vo vakcinačnom centre si vyberú zo zoznamu pacientov podľa kritérií, ktoré si sami navolia. "Prvým kritériom je, akou vakcínou momentálne očkujú a druhým dostupnosť, to znamená v akej vzdialenosti od nich sa pacient nachádza. Systém ponúkne všetkých pacientov, ktorí spadajú do týchto kategórií a zoradí ich. Ako prvý pôjde vždy najstarší s najťažším zdravotným postihnutím. Takže ako prví budú zaočkovaní tí, ktorí to najviac potrebujú," vysvetlil.

Systém je podľa Jurinovej rozdelený do dvoch fáz. V prvej fáze pôjde o prihlasovanie cez lekárov, ak by sa naplnili kapacity, v druhej fáze bude možný aj prístup samotných pacientov. "V tomto prípade budeme odstraňovať špekulantské prihlasovania cez zdravotné poisťovne, ktoré by mali vedieť autorizovať pacientov," načrtla.

Kučerák zdôraznil, že ak pacient spĺňa aktuálnu vekovú hranicu vakcinácie, mal by sa nahlásiť do štátneho systému a ísť na štandardnú vakcináciu. Náhradnícky systém je podľa neho primárne určený pre pacientov, ktorí spĺňajú podmienky vyhlášky ministerstva zdravotníctva na základe svojho zdravotného stavu, kde nie je stanovený vek.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá