Matovič vysvetľoval cestu do Moskvy: Rusi sa cítia mimoriadne poškodení

TA3 TASR
9.4.2021 11:03

Minister financií Igor Matovič sa na tlačovej besede vyjadril k svojej pracovnej ceste do Moskvy, kde rokoval o vakcíne Sputnik.

Vysokopostavení nepriatelia

"Bohužiaľ, ukázalo sa, že Sputnik má na Slovensku priveľa vysokopostavených nepriateľov, ktorí robili všetko pre to, aby zabránili jeho využitiu," povedal Matovič. Rusi podľa neho na základe toho, čo videli, že sa deje na Slovensku, vypovedali zmluvu a požiadali o vrátenie vakcíny.

"Kľúčovým dôvodom je, že sa Rusi cítia mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu," vysvetlil Matovič. "Bohužiaľ, výsledky z neregistrovaného laboratória zaplavili svet a poškodili povesť Sputnika," povedal Matovič s tým, že rozčarovanie Rusov chápe.  Informoval, že sa mu podarilo dohodnúť v Moskve, aby Slovensko malo aj napriek tomu "dvere otvorené". Zároveň potvrdil, že odchádza do Maďarska, kde bude rokovať o Sputniku V.

Skupina, ktorá chce len Sputnik

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) upozornil, že na Slovensku je veľká skupina ľudí, ktorá sa chce dať zaočkovať len Sputnikom V. "Je našou povinnosťou túto látku zabezpečiť," vyhlásil šéf rezortu zdravotníctva. Zároveň upozornil, že ministerstvo bude vzhľadom na ochranu zdravia a bezpečnosti vakcinácie povoľovať len tie vakcíny, ktoré prejdu štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne ich povolí Európska lieková agentúra.

Matovič poukázal na prieskumy, podľa ktorých 500.000 ľudí na Slovensku je ochotných sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 len ruskou vakcínou Sputnik V. "Kolektívnu imunitu bez týchto ľudí nedosiahneme," skonštatoval minister.

Dodávky ruskej vakcíny, ktorú Matovič označil za mimoriadne kvalitnú, mali podľa neho zrýchliť očkovanie na Slovensku o 40 percent. Bohužiaľ, ukázalo sa, že ruská vakcína má na Slovensku príliš veľa nepriateľov, ktorí podľa Matoviča Sputnik V využili aj na to, aby z kresla ministra zdravotníctva odišiel Marek Krajčí (OĽANO), ale aj on z postu premiéra.

Matovič sa vo štvrtok v Moskve stretol s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrijevom. Rokovanie sa týkalo vakcíny Sputnik V. Podvečer predstavitelia Ruska vyhlásili, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku vakcín Sputnik a preto požiadali slovenskú vládu, aby dodávku vrátila. Na svojom Facebooku Matovič potvrdil, že Rusko požiadalo o vrátenie zásielky a ukončenie zmluvy.

Ministerstvo zdravotníctva bude povoľovať len tie vakcíny, ktoré prejdu štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne ich povolí Európska lieková agentúra.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok