Cestou do Ruska Matovič privoláva novú krízu, kritizuje Valášek

Let ministra financií a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) do Ruska ovplyvní podľa slov poslanca NR SR Tomáša Valáška slovenskú domácu a zahraničnú politiku. Skonštatoval to na sociálnej sieti. Cesta podľa neho zvyšuje možnosť ďalšej koaličnej krízy.

Minister pre všetko

Valášek sa nazdáva, že Matovič bude akýmsi "ministrom pre všetko" a nevzdal sa úplne svojej agendy z premiérskych čias. Poukázal aj na súvislosť so zhromaždením ruskej armády na hraniciach Ukrajiny. Cesta Matoviča podľa Valáška búra mýty o "odstúpení" expremiéra.

Skonštatoval, že minister financií je druhý najmocnejší muž vlády a cez peniaze nepriamo kontroluje iných ministrov. "Táto cesta potvrdila, že pre expremiéra je aj táto dôležitá agenda len pridruženou činnosťou a mieni sa naďalej venovať aspoň časti tém, ktorú riešil ako premiér. Bude akýmsi ministrom pre čokoľvek sa mu zachce a vláda Igora Matoviča ostáva vládou Igora Matoviča," podotkol.

Poslanec Tomáš Valášek 1. marca opustil vládnu koalíciu a vzdal sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Dôvodom boli okolnosti nákupu vakcíny Sputnik V.

Valášek tiež tvrdí, že expremiér týmto zároveň stavia do nemožnej situácie strany Za ľudí a SaS a zvyšuje pravdepodobnosť ďalšej krízy či kolapsu vlády. "Od cesty budú chcieť dať ruky preč, ale to celkom nejde," myslí si.

Ozrejmil, že o zahraničných cestách ministrov rozhoduje vláda a táto Matovičova cesta na programe jej rokovania v stredu nebola. Predpokladá, že možno príde dodatočná žiadosť o schválenie cesty, no šéf diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) a ministerky Mária Kolíková a Veronika Remišová (obe Za ľudí) môžu hlasovať proti, ale budú prehlasovaní.

Konflikt Ruska a Ukrajiny

Za najdôležitejšie považuje Valášek to, ako Matovič naloží s otázkou ruských vojsk na hranici Ukrajiny. "Letí tam v čase, keď Moskva nazhromaždila najviac vojsk od intervencie na východe Ukrajiny v roku 2014. Za týchto okolností, keď vysoký predstaviteľ členskej krajiny EÚ a NATO navštívi Moskvu, nemôže sa tváriť, že ho dianie na Ukrajine nezaujíma," namieta Valášek.

Ako minimum by mal podľa neho Matovič podporiť dlhodobú slovenskú, európsku a aliančnú pozíciu, že Rusko je v tomto konflikte agresorom, malo by jednotky z hranice stiahnuť a kontrolu nad hranicou navrátiť Ukrajine. Hovorí, že čokoľvek iné znamená ísť proti záujmom Slovenska.

Minister financií Matovič sa vo štvrtok v Moskve stretne s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrijevom. Rokovanie sa má podľa slov rezortu financií týkať vakcíny Sputnik V. "Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko," ozrejmilo ministerstvo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá