Nebudem poslúchať, odkazuje princ z domáceho väzenia

Nebudem poslúchať, odkazuje princ z domáceho väzenia
Zdroj foto: TASR/AP
Jordánsky princ Hamza, ktorý je obvinený z účasti na sprisahaní voči kráľovi Abdalláhovi II., vyhlásil, že nebude dodržiavať nariadenia armády obmedzujúce jeho slobodu pohybu.

"Samozrejme, že nebudem poslúchať, keď mi povedia, že nesmiem ísť von, nesmiem tvítovať, nesmiem komunikovať s nikým okrem vlastnej rodiny," povedal Hamza v audiozázname zverejnenom v nedeľu neskoro večer na Twitteri.

Vláda obvinila Hamzu, ktorý sa nachádza v domácom väzení, z komplotu, ktorého cieľom malo byť podkopanie bezpečnosti Jordánskeho kráľovstva. V tejto súvislosti bolo zadržaných najmenej 16 ďalších osôb. Vo videozázname, ktorý princov právnik poskytol v sobotu stanici BBC, Hamza obvinil vedenie svojej krajiny z rodinkárstva, korupcie a autoritárskej vlády. Kritizoval tiež nekompetentné vedenie, ktoré podľa jeho slov charakterizuje vládu v Jordánsku už posledných 15-20 rokov. Kto podľa neho otvorene vyjadrí svoj názor, stane sa terčom vyhrážok, šikanovania a represií.

Princ Hamza (41) je najstarším synom zosnulého kráľa Husajna a kráľovnej Núr. Podľa želania svojho otca, ktorý zomrel v roku 1999, bol vymenovaný za korunného princa, keď sa kráľom stal Abdalláh. V roku 2004 ho však Abdalláh zbavil tohto titulu, ktorý udelil svojmu najstaršiemu synovi Husajnovi, čím si upevnil svoju moc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá