Náhradníci sa vrátili do parlamentu, Kollár sa ospravedlnil

Náhradníci sa vrátili do parlamentu, Kollár sa ospravedlnil
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Do poslaneckých lavíc opäť zasadnú náhradníci za ministrov, ktorí sa vrátili do vlády po jej rekonštrukcii. Sú nimi Miroslav Žiak a Milan Laurenčík (obaja SaS) a Alexandra Pivková (Za ľudí). Vo štvrtok popoludní zložili v pléne Národnej rady poslanecký sľub.

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života," znie sľub. Poslanec ho potvrdzuje slovom "sľubujem" a podpisom. Žiak sa vrátil ako náhradník za ministrov Richarda Sulíka a Laurenčík za Branislava Gröhlinga (obaja SaS). Pivková je náhradníčkou za ministerku Máriu Kolíkovú (Za ľudí).

Národná rada (mala počas dňa opäť problém s nedostatkom poslancov. Pri hlasovaní o informácii z výboru o nastúpení náhradníkov nebol parlament uznášaniaschopný. Chýbali koaliční aj opoziční poslanci. Opozícia sa však neprezentovala, aby ukázala neuznášaniaschopnosť koalície. Tá má pritom väčšinu kresiel v parlamente. Až po ospravedlnení sa zo strany vedenia parlamentu sa prezentovali aj opozičníci a rokovanie mohlo pokračovať.

Predseda snemovne Boris Kollár (Sme rodina) zdôraznil, že sa takéto situácie nesmú opakovať. Priznal, že neúčasť poslancov je problém a je to aj zodpovednosťou koalície. "Chcem sa ospravedlniť tomuto plénu a hlavne opozícii za to, že sme neboli schopní tu byť v plnom počte alebo aspoň v počte 76," povedal Kollár. Zároveň ocenil, že sa pri riešení vládnej krízy napokon dohodli na zotrvaní v štvorkoalícii, lebo v trojkoalícii by to nezvládli.

Podpredseda parlamentu a opozičného Smeru-SD Juraj Blanár kritizoval koaličných poslancov. "Neprišli prejaviť ani základnú elementárnu úctu vlastným poslancom, ktorí majú skladať sľub," podotkol. Poukázal aj na to, že o 14.00 h bola naplánovaná i diskusia k predlžovaniu núdzového stavu. Ocenil však ospravedlnenie sa podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) a šéfa snemovne Kollára, ako aj to, že si priznali vinu na strane koalície.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá