Kauza štátnych hmotných rezerv ožije, Žilinka prikázal konať

Kauza štátnych hmotných rezerv ožije, Žilinka prikázal konať
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka zrušil právoplatné uznesenie bývalého špeciálneho prokurátora, ktorý vlani v októbri zrušil obvinenia Mariánovi Gogovi a Martinovi R. v kauze Správy štátnych hmotných rezerv SR. Žilinka prikázal špeciálnemu prokurátorovi, aby o veci znovu konal a rozhodol, informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

"Generálny prokurátor SR 31. marca zrušil právoplatné uznesenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zo 6. októbra, ktorým vyhovel sťažnostiam a zrušil obvinenie Ing. M. G., Ing. M. R. a jednej spoločnosti s ručením obmedzeným, ku ktorému došlo uznesením prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR o vznesení obvinenia z 30. júla v súvislosti s verejným obstarávaním vyhláseným Správou štátnych hmotných rezerv SR na predmet nadlimitných zákaziek 'uvoľňovací tank' a nákup 'techniky na dočasné premostenie'," vysvetlil Skladan.

Žilinka dospel k záveru, že uznesením špeciálneho prokurátora bol porušený zákon v prospech obvinených. Žilinka prikázal špeciálnemu prokurátorovi, aby vo veci znovu konal a rozhodol.

Dvojicu zadržala vlani v júli polícia v rámci akcie Rezerva 2. Policajti v rámci nej obvinili päť osôb z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácia príjmu z trestnej činnosti a podplácania. Prípad sa týkal fiktívnych prenájmov skladovacích priestorov Správy štátnych hmotných rezerv spoločnosti MSM Group. Tie mali slúžiť na prepranie špinavých peňazí získaných zmanipulovaným verejným obstarávaním na uvoľnovacie tanky. V kauze figuruje aj bývalý predseda štátnych rezerv Kajetán Kičura.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá