AstraZeneca mení názov, opäť budú posudzovať jej bezpečnosť

AstraZeneca mení názov, opäť budú posudzovať jej bezpečnosť
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Európska agentúra pre lieky (EMA) sa bude opäť zaoberať posudzovaním bezpečnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. O správe a ďalších analýzach expertnej skupiny, ktorá sa zišla už v pondelok, sa má rokovať na zasadnutí bezpečnostného výboru EMA v termíne 6.-9. apríla. Následne sa očakáva, že EMA vydá aktualizáciu odporúčaní pre použitie tejto očkovacej látky.

Bristko-švédska farmaceutická firma v stredu tiež potvrdila, že svoju očkovaciu látku plánuje premenovať - jej nový názov bude Vaxzevria. Toto pomenovanie podľa spoločnosti schválila i EMA a jeho uvedenie sa očakáva do šiestich mesiacov. "Premenovanie na trvalú obchodnú značku je bežné a plánovalo sa už celé mesiace," uviedla AstraZeneca vo vyhlásení.

EMA 18. marca vydala vyhlásenie o tom, že vakcína od firmy AstraZeneca nemá priame spojenie s prípadmi zrážanlivosti krvi a je "bezpečná a účinná". Dodala tiež, že prípady trombóz po zaočkovaní bude naďalej skúmať. K tomuto zisteniu odborníci agentúry dospeli po takmer dvojtýždňovom vyšetrovaní, do ktorého boli zapojené všetky vnútroštátne orgány z každého členského štátu EÚ a tiež zo Spojeného kráľovstva, vrátane  nezávislých odborníkov na poruchy zrážania krvi.

Nemecko rozhodlo, že vakcína od AstraZenecy sa bude v krajine podávať len osobám starším ako 60 rokov. Mladší ľudia sa ňou môžu zaočkovať na vlastné riziko po dohode s lekárom v prípade, že patria do skupiny osôb, ktorým hrozí vážny priebeh choroby COVID-19.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá