Mikasova veľkonočná výzva: Nedopusťme, aby sa opakovalo to, čo po Vianociach

Mikasova veľkonočná výzva: Nedopusťme, aby sa opakovalo to, čo po Vianociach
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Hlavný hygienik SR Ján Mikas adresoval Slovákom v súvislosti s Veľkou nocou otvorený list. Zdôraznil v ňom, že máme nádej na zlepšenie, záleží pritom len na nás. "Aby sa pozitívny trend potvrdil, musíme teraz držať spolu a byť disciplinovaní," píše Mikas.

Situácia, ktorej sme sa desili

"Pandemický rok nás všetkých poznačil – jednotlivcov, rodiny, komunity aj spoločnosť ako celok. Naše plány a očakávania sa stretli s realitou," zhrnul hlavný hygienik. Pripomenul, že opatrenia, ktoré mali byť dočasné či krátkodobé, sú stále s nami.

Mikas chápe, že uplynulé mesiace boli veľmi ťažké. "Nemocnice naplnili pacienti s Covidom a tisícky rodín prišli o svojich najbližších. Ocitli sme sa presne v tej situácii, ktorej sme sa oprávnene desili," píše Mikas.

Momentálne sa však situácia konečne vyvíja priaznivým smerom a štatistiky nám dávajú dôvod na "opatrný optimizmus". "Ukazuje sa, že máme šancu na zmenu k lepšiemu. Je to pre nás po dlhom a ťažkom období povzbudenie. Aby sa pozitívny trend potvrdil, musíme teraz držať spolu a byť disciplinovaní," zdôraznil Mikas.

"Pre každého z nás bude ťažké vzdať sa stretnutí s rodinou a priateľmi, spoločnej oslavy viery alebo tradičnej šibačky a oblievačky," píše Mikas a zdôrazňuje, že to musíme urobiť. Argumentuje skúsenosťami z povianočného obdobia, keď "sme všetci videli, akú veľkú cenu môžeme zaplatiť za pár bezstarostných dní. Nedopusťme, aby sa to zopakovalo," vyzval Mikas.

Ešte vydržme

Mikas prosí ľudí na Slovensku, aby urobili všetko pre to, aby sme sa "v tejto kritickej chvíli uchránili pred infekciou a nerozšírili ju ďalej medzi svojich blízkych". Pripomína, že ak budeme disciplinovaní a čísla sa budú naďalej zlepšovať, "budeme môcť vrátiť deti do škôl a pomaly rušiť obmedzenia, ktoré nám všetkým komplikujú život".

"Napriek všetkému, čo sme si v ostatných mesiacoch spoločne prežili, Vám, vážení spoluobčania, želám pokojné prežitie veľkonočných sviatkov a prosím, ešte vydržme - je to len v našich rukách," uzavrel Hlavný hygienik SR.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá