Turecký parlament povolil vojenskú inváziu do Sýrie

Vzťahy medzi Sýriou a Tureckom sa vyhrocujú. Po stredajšom mínometnom útoku zo sýrskej strany Ankara ostreľuje vojenské ciele za hranicami. Parlament vo štvrtok povolil vláde prípadnú vojenskú inváziu.

Armáda môže prekročiť hranice

Turecký parlament schválil dnes žiadosť vlády o možnú vojenskú operáciu v Sýrii po tom, ako pri stredajšom mínometnom útoku zo sýrskeho územia zahynuli v tureckom pohraničí piati civilisti.

Parlament dal vláde povolenie uskutočniť cezhraničné vojenské operácie v prípade, ak to bude považovať za potrebné. Mandát má platiť jeden rok. Tureckí vládni predstavitelia však zdôraznili, že ide o varovanie pre Damask a že Ankara nevstupuje do vojny so Sýriou.

Vláda žiadala o súhlas s prípadným vyslaním vojakov za hranice Turecka s odôvodnením, že "útočné konanie" sýrskych ozbrojených síl voči tureckému územiu predstavuje vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť. Poslanci návrh schválili väčšinou hlasov, aj keď opozícia bola proti.

Pri odvete zahynuli desiatky ľudí

Turecko v reakcii na útok zo sýrskeho územia spustilo v stredu ostreľovanie cieľov v Sýrii, v ktorom dnes pokračovalo. Televízia al-Džazíra s odvolaním sa na sýrske zdroje uviedla, že pri tureckej paľbe zahynulo 34 ľudí.

Ankara nedostala od Damasku žiadne vysvetlenie ani ospravedlnenie po cezhraničnom útoku na mesto na juhovýchode Turecka. "Bilaterálne nám nič nepovedali. Zachytili sme len nejaké tlačové vyhlásenia, to je všetko," povedal nemenovaný vládny predstaviteľ pre agentúru Reuters.

Poradca tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana dnes ráno uviedol, že Turecko nemá v úmysle vstúpiť so Sýriou do vojny, bude si však chrániť svoje hranice. Ostreľovanie sýrskych cieľov tureckou armádou a žiadosť o schválenie cezhraničných operácií v Sýrii sú podľa neho "varovaním" pre Sýriu, pričom budú pokračovať politické a diplomatické iniciatívy pre ukončenie konfliktu v Sýrii.

Turecký vicepremiér Besir Atalay po hlasovaní parlamentu rovnako podčiarkol, že zákon povoľujúci operácie v Sýrii nie je vyhlásením vojny. Ankara bude podľa neho v otázke Sýrie postupovať v koordinácii s medzinárodnými inštitúciami.

Rozohnali protivojnovú demonštráciu

Turecká polícia dnes slzotvorným plynom rozohnala malú skupinu protivojnových demonštrantov, ktorí sa priblížili k budove parlamentu, kde poslanci rokujú o návrhu oprávňujúcom na vojenskú akciu v Sýrii, ak ju turecká vláda bude považovať za potrebnú.

Podľa agentúry Reuters sa pred parlamentom v Ankare zišla skupina 25-30 ľudí, ktorí vykrikovali heslá: "Nechceme vojnu!", či "Sýrčania sú naši bratia!".

Paríž a Berlín žiadajú zdržanlivosť

Bezpečnostná rada OSN musí reagovať rýchlo a rozhodne a odsúdiť sýrsky mínometný útok v tureckom pohraničí, uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa, ktoré bolo vydané dnes v Paríži.

Na upokojenie situácie v sýrsko-tureckom pohraničí vyzvala dnes v Berlíne aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá útok na ciele v Turecku odsúdila, ale súčasne vyzvala obe strany na zdržanlivosť.

Incident na turecko-sýrskych hraniciach dnes ostro odsúdila aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, ktorá vyzvala obe krajiny na neunáhlené a rozvážne konanie. Ashtonová upozornila Sýriu na riziko prenosu sýrskej krízy do okolitých štátov a spresnila, že útok na suverenitu inej krajiny, k akému došlo v stredu, nemôže byť tolerovaný zo strany medzinárodnej verejnosti.

Vo Fabiusovom vyhlásení sa uvádza, že Francúzsko ako členský štát NATO stojí po boku Turecka, čo zdôraznila aj Merkelová. Podľa jej slov Berlín je v kontakte s tureckým vedením, pričom je jednoznačne za zdržanlivosť pri riešení situácie.

Eskalácia napätia na sýrsko-tureckých hraniciach je témou rokovaní na pôde OSN i v bruselskej centrále NATO. Porušenie medzinárodného práva je vážnou hrozbou pre medzinárodný mier a stabilitu, uvádza sa vo Fabiusovom vyhlásení. Medzinárodné spoločenstvo podľa neho nemôže akceptovať situáciu, keď sýrsky režim pokračuje v násilnostiach v rámci i mimo hraníc Sýrie. S touto situáciou je nutné podľa francúzskeho ministra okamžite skoncovať.

Sýria: Už sa to nezopakuje

Francúzsko, ktoré je jedným z najväčších kritikov sýrskeho režimu prezidenta Bašára Asada, vyzvalo 25. septembra OSN, aby poskytlo ochranu oblastiam kontrolovaným sýrskymi povstalcami. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes počas návštevy Islamabadu vyzval Sýriu, aby sa verejne ospravedlnila za mínometný útok na turecké pohraničie.

Vláda v Damasku diplomatickými cestami priznala "tragickú nehodu" a zdôraznila, že k takéto incidenty sa už nebudú opakovať. Britský minister zahraničných vecí William Hague medzitým uviedol, že vojenská reakcia Turecka, ktoré od stredajšieho útoku zo Sýrie ostreľuje ciele v susednej krajine, je pochopiteľná. Prízvukoval však, že je potrebné zabrániť eskalácii situácie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá