Koronavírus unikol z laboratória, verí bývalý šéf Centra pre kontrolu a prevenciu

Koronavírus unikol z laboratória, verí bývalý šéf Centra pre kontrolu a prevenciu
Zdroj foto: TASR/AP
Bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield si myslí, že nový koronavírus SARS-CoV-2 s najväčšou pravdepodobnosťou unikol z laboratória. Nepredpokladá však, že bol za tým zámer. Uviedol to v rozhovore pre televíziu CNN. "Iní ľudia tomu neveria. Je to v poriadku. Veda na to raz príde," povedal Redfield.

Teóriu, že vírus preskočil na človeka zo zvierat, považuje za málo pravdepodobnú. "Nemyslím si, že to prešlo z netopiera na človeka." Redfield bol riaditeľom CDC v rokoch 2018 - 2021, keď ho na tomto poste vystriedala Rochelle Walenskyová. Podľa nemeckého denníka Die Welt je však táto téza sporná - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž takéto odôvodnenie pôvodu vírusu pokladá za "mimoriadne nepravdepodobné".

Prvý prípad ochorenia COVID-19 bol hlásený v stredočínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Medzinárodné vyšetrovanie v tomto meste, ktoré cieľom bolo odhaliť pôvodný zdroj nákazy, sa začalo až v januári 2021. Tím WHO, ktorý viedol Peter Ben Embarek, strávil v januári a februári vo Wu-chane štyri týždne a navštívil tam miesta spájané s prvými prípadmi nákazy.

Správu o výsledkoch vyšetrovania mal jeho tím predstaviť minulý týždeň, no zatiaľ sa tak nestalo. Podľa Embareka sa koronavírus SARS-CoV-2 preniesol na človeka z netopierov prostredníctvom iného zvieraťa, ktoré bolo medzihostiteľom.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá