V Česku začnú očkovať chronicky chorých. Nakazených je menej

Česko zaznamenalo za utorok ďalších 10.883 nakazených koronavírusom. V rovnaký deň pred týždňom to bolo 14.024 prípadov infekcie, pokles je tak 3141 prípadov. V ČR sa od stredy môžu na očkovanie hlásiť chronicky chorí ľudia so závažnými chorobami.

Očkujú sa aj ľudia nad 70 rokov, zdravotníci a zamestnanci škôl. Vakcínu môžu dostať aj ľudia mladší než 70 rokov, ktorých zdravotný stav môže viesť pri nákaze koronavírusom k vážnejšiemu priebehu.

Rizikové skóre PES, teda protiepidemického systému, v stredu prvýkrát tento rok kleslo na 59 bodov, teda na tretí stupeň. V krajine však platia prísnejšie opatrenia podľa piateho stupňa, ktorý znamená najvyššiu pohotovosť, a dôvodom je vyťaženosť nemocníc.

Znížilo sa aj reprodukčné číslo, a to z 0,85 na 0,82. Šírenie epidémie sa teda spomaľuje. V nemocniciach je momentálne 8402 ľudí, z nich 1890 je vo vážnom stave. V súvislosti s ochorením Covid-19 celkovo evidujú 25.258 úmrtí. V utorok v Česku podali 36.230 očkovacích dávok. Aspoň jednu dávku už dostalo 1.033.273 osôb. Ukončené očkovanie má 384.841 ľudí.

Chronicky chorí s vybranými diagnózami sa môžu začať prednostne hlásiť na očkovanie proti covidu vďaka kódom od ambulantných špecialistov. Očkovať sa môžu napríklad ľudia s cukrovkou liečenou liekmi či inzulínom, s rakovinou, po transplantácii alebo ľudia čakajúci na ňu, pacienti po dialýze, s obezitou, ťažkou astmou či s ďalšími vážnymi pľúcnymi a srdcovými chorobami a chorobami pečene. Kódy môžu prideľovať špecialisti z 15 odborov, napríklad kardiológovia, onkológovia, diabetológovia či pľúcni lekári.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá