Stratená dekáda? Svet sa má ekonomicky zotavovať desať rokov

Stratená dekáda? Svet sa má ekonomicky zotavovať desať rokov
Zdroj foto: SITA
Svetovej ekonomike bude trvať najmenej desať rokov, kým sa úplne zotaví z finančnej krízy, ktorá sa začala v roku 2008. Vyhlásil to hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu Olivier Blanchard ktorého v stredu citoval maďarský portál Portfolio.hu.

Hovoriť o "stratenej dekáde" je podľa neho predčasné, od začiatku krízy však musí uplynúť najmenej desať rokov, kým sa svetová ekonomika dostane do dobrého stavu, povedal ekonóm.

K vyriešeniu dlhových problémov podľa neho prispeje, keď sa Nemecko zmieri s vyššou infláciou a reálnym posilnením svojej kúpnej sily.

"O niečo vyššia miera inflácie v Nemecku by sa mala považovať za potrebné a želateľné, relatívne prispôsobenie cien ... Vzhľadom na celkovú situáciu dopytu a silný mandát Európskej centrálnej banky (ECB) na udržanie cenovej stability to neznamená začiatok hyperinflácie," zdôraznil Blanchard.

Hlavný ekonóm MMF ďalej uviedol, že pozornosť sa v súčasnosti zameriava na Európu, konsolidácia verejných financií si však vyžiada veľké úsilie aj v krajinách ako USA, Japonsko a Čína.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá