Bezprecedentný úspech. Petra Vlhová vyhrala Svetový pohár

Aktualizované:
Petra Vlhová získala veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Je to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví. V prípade zjazdového lyžovania ide navyše o jeden z najmasovejších a najatraktívnejších športov s obrovskou konkurenciou tímov zo všeobecne najvyspelejších krajín sveta.

"Veľký glóbus je veľká drina, absolvovala som celý ročník okrem zjazdu na MS. V prvom rade sa chcem poďakovať môjmu tímu, bez neho by som nedokázal získať veľký glóbus. Bol to náš cieľ od začiatku sezóny," povedala Vlhová.

Vlhová: Bol to náš cieľ

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotnom slalome Svetového pohára šiestu priečku. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide zaostala o 3,15 sekundy za víťaznou Rakúšankou Katharinou Lienbsergerovou, ktorá získala malý glóbus. Druhá skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+1,24 s) a tretia bola Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,95 s).

Vlhová má pred nedeľným záverečným obrovským slalomom nepreklenuteľný 136-bodový náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktorá v sobotu neštartovala. "Ani si to momentálne neuvedomujem, pretože som trošku sklamaná zo slalomu. Veľký glóbus je veľká drina, absolvovala som celý ročník okrem zjazdu na MS. V prvom rade sa chcem poďakovať môjmu tímu, bez neho by som nedokázal získať veľký glóbus. Bol to náš cieľ od začiatku sezóny. Naozaj sa veľmi teším, uvedomím si to asi až v nedeľu, keď ho budem mať v ruke. Slalom ma naozaj veľmi mrzí, celú sezónu som viedla a v posledných pretekoch som neurobila najlepší výsledok. Musím sa z toho vyspať a zajtra bude lepšie," povedala 25-ročná Slovenka.

Dvadsaťtriročná Liensbergerová sa na pódium nedostala v jedinom tohtosezónnom slalome SP, keď začiatkom marca skončila štvrtá v Jasnej. Pred týždňom sa vo švédskom Are dočkala premiérového triumfu v pretekoch SP. Hodnotenie disciplíny vyhrala o 35 bodov pred Shiffrinovou, Vlhová si v slalome pripísala ešte o tri body menej ako Američanka. "Vedela som, že to môžem dokázať a že to musím dokázať vlastnými silami. Musela som zvíťaziť, je to ako rozprávka. Chcela som dopriať odmenu pre každého, kto mi pomáha a podporuje ma každý deň. Na svahu to však musím vybojovať sama, o tom je nadšenie z lyžovania," povedala Rakúšanka pre portál laola1.at.

Bojovala aj za slalom

Vlhovej stačilo na zisk veľkého glóbusu obsadiť akékoľvek bodované umiestnenie. Bojovala však aj o obhajobu malej sezónnej trofeje za slalom, pred záverečnou súťažou mala 22-bodový náskok pred Liensbergerovou, tretia Shiffrinová za ňou zaostávala o 37 bodov. Slovenka s číslom 6 odštartovala veľmi riskantne a už v tretej bránke spravila obrovskú chybu, po ktorej musela výrazne korigovať smer, aby nevypadla.

Na trati sa udržala, ale rýchlosť už nedohnala a veľká strata na každom medzičase iba narastala. Z priebežnej šiestej priečky ju žiadna lyžiarka neodsunula, takže veľký glóbus mala stále na dosah, no bola to komplikácia v boji o malý. Za vedúcou Liensbergerovou zaostávala o 1,84 sekundy. Druhá bola Nórka Kristin Lysdahlová (+0,70 s) a na tretej pozícii figurovala Shiffrinová (+0,90 s).

Úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Liensbergerová s trojkou otvorila sled najväčších favoritiek. Na otvorenej a rytmickej trati išla agresívne a zároveň isto, vypracovala si solídne vedenie. Shiffrinová sa na trať vydala hneď po nej a hoci neurobila žiadnu viditeľnejšiu chybu, z vrchnej strmšej pasáže si nepriniesla rýchlosť, akú by potrebovala do zvyšku jazdy.

Vyvarovala sa chýb

Trať druhého kola narysoval rakúsky tréner. Pokiaľ by sa Vlhová vo výsledkovej listine posunula na druhé miesto, vybojovala by si slalomovú trofej bez ohľadu na meno víťazky. Už však neriskovala za každú cenu, v rytmicky postavených bránkach si čoskoro našla svoj rytmus a vyvarovala sa chýb. Po dojazde sa zaradila za Švédku Saru Hectorovú a v tomto momente sa už stala majiteľkou veľkého glóbusu. O osude malého sa rozhodovalo až do konca pretekov. Shiffrinová útočila na hranici rizika a v záverečných bránkach takmer až za ňou, zaváhanie vyplývajúce z agresívneho prejavu ustála a hodila rukavicu Rakúšanke. Tá sa nezľakla úlohy líderky ani rozbíjajúcej sa trate, opäť spojila dynamiku s istotou a najlepší čas dosiahla v oboch kolách.

Vlhová chýbala na pódiu v druhom slalome za sebou po ôsmej priečke z Are. "Sú to zmiešané pocity, mrzí nás slalom, aj keď to v tejto sezóne nebol náš najväčší cieľ. Máme však doma veľký glóbus a to sú príjemné pocity. Išli sme si za ním od pretekov k pretekom, dnes sme potrebovali dôjsť do pätnásteho miesta. Celý tím na čele s Liviom Magonim odviedol veľmi dobrú prácu, je neskutočný tréner," povedal Vlhovej brat Boris. Emócie lomcovali aj talianskym koučom: "Zažil som to s Tinou Mazeovou, ale teraz je to intenzívnejšie, lebo som hlavný tréner. Začali sme spolu pred piatimi rokmi, keď som sa stretol s rodinou Vlhovcov. Začali sme písať tento príbeh a teraz sme ho naplnili. Dnes je realita, že Petra je najlepšia na svete. Od rána sme vedeli, že to budú ťažké preteky, snažil som sa chrániť tím pred nervozitou."

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá