Nemecko má pred sebou ťažké týždne, opäť hrozí sprísnenie opatrení

Nemecko má pred sebou ťažké týždne, opäť hrozí sprísnenie opatrení
Zdroj foto: TASR/AP
Inštitút Roberta Kocha v piatok varoval, že nákaza novým druhom koronavírusu sa v Nemecku "celkom jednoznačne šíri exponenciálne" a krajinu aj z dôvodu dominantnosti britského variantu čakajú opäť ťažké týždne. Minister zdravotníctva Jens Spahn zároveň nevylúčil opätovné sprísnenie protipandemických opatrení.

"Je veľmi pravdepodobné, že cez Veľkú noc nastane podobná situácia, akú sme mali pred Vianocami, čiže veľmi vysoký počet infikovaných, veľa prípadov závažného priebehu ochorenia (COVID-19) a úmrtí a preťažené nemocnice," povedal na tlačovej konferencii zástupca riaditeľa Inštitútu Lars Schaade.

Expert občanov vyzval, aby veľkonočné sviatky strávili v čo najužšom kruhu a necestovali do zahraničia a ani v rámci Nemecka. "Mobilita a kontakty sú motorom pandémie," upozornil Schaade.

Pomôcť by mohol aj Sputnik V

"Sme v tretej vlne pandémie, čísla stúpajú, podiel mutácií je vysoký," povedal Spahn. Z tohto dôvodu nebude možné v nasledujúcich týždňoch uvoľňovať protipandemické opatrenia. Spahn nevylúčil, že Nemecko sa bude musieť dokonca vrátiť k tvrdému lockdownu. Podľa neho v Európe ešte stále nie je dostatok vakcín na to, aby sa tretia vlna dala zastaviť iba očkovaním. Aj keby dodávky do EÚ prichádzali v dohodnutých množstvách, bude podľa neho trvať ešte niekoľko týždňov, kým budú rizikové skupiny úplne zaočkované.

Spahn tiež nevylúčil možnosť, že by Nemecko uzatvorilo dohodu o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V. Potvrdil, že boli nadviazané úzke kontakty s ruskou stranou na rôznych úrovniach, Berlín však chce mať jasno v otázke dostupného množstva. Predpokladom je aj to, aby bola vakcína schválená na použitie v Európskej únii.

Za nevyhnutný považuje "krátky, tvrdý" lockdown i odborník na oblasť zdravotníctva zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka Karl Lauterbach. Inak podľa neho Nemecko v najbližších dňoch dosiahne sedemdňovú incidenciu na úrovni 200 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Čísla ako v januári

V Nemecku pribudlo za 24 hodín 17.482 nakazených a 226 úmrtí, uviedol v piatok Inštitút Roberta Kocha. Počet nových prípadov nákazy sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého týždňa zvýšil o približne 5000. Sedemdňová incidencia sa zo štvrtkovej hodnoty 90 zvýšila na 95,6. Hodnota vyššia ako 95 bola v Nemecku naposledy zaznamenaná koncom januára. Následne nejaký čas klesala a najnižšiu úroveň (56,8) dosiahla 19. februára. Odvtedy sa neustále zvyšuje.

V rámci Nemecka presiahlo už hranicu 50 nakazených na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní 357 zo 412 regiónov, uvádza portál n-tv.de. Sedemdňovú incidenciu na úrovni 100 prekonalo 150 okresov, vyplýva z údajov inštitútu.

Nemecko v piatok znova spustilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca, ktoré bolo prerušené od pondelka pre podozrenia, že táto očkovacia látka mohla spôsobiť krvné zrazeniny u ľudí, ktorým bola podaná. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo Európska agentúra pre lieky vo štvrtok označila túto vakcínu za "bezpečnú a účinnú". Spahn v tejto súvislosti navrhol, aby sa očkovanie v ambulanciách praktických lekárov začalo skôr než bolo pôvodne plánované - najneskôr 19. apríla.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá