Prvá pomoc funguje už rok. Rezort práce vyplatil miliardu eur

Prvá pomoc funguje už rok. Rezort práce vyplatil miliardu eur
Zdroj foto: SITA/Jozef Jakubčo
V rámci pomocných schém na podporu udržania zamestnanosti Prvá pomoc, Prvá pomoc+ a Prvá pomoc++ odoslalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zhruba 1,18 miliardy eur. Uviedla to hovorkyňa ministerstva Michaela Slivková Kirňaková. Najviac sa využíva opatrenie 3B. Údaje sú k 18. marcu, pričom pomocná schéma beží už rok.

Pre zamestnávateľov i SZČO

V rámci opatrenia 1 vyplatil rezort 73,3 milióna eur prostredníctvom skoro 36.000 platieb. Tento pomocný nástroj je príspevkom na náhradu mzdy zamestnanca pre zamestnávateľov, ktorí v čase mimoriadnej situácie na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR zatvorili alebo obmedzili svoje prevádzky. Firmy môžu žiadať o náhradu časti mzdových nákladov vo výške 100 % celkovej ceny práce (predtým 80 %). Maximálna výška príspevku je 1100 eur na zamestnanca.

Na opatrenie 2 minul rezort práce vyše 245,8 milióna eur, počet platieb bol okolo 445.000. Opatrenie 2 sa týka samostatne zárobkovo činných osôb. O príspevok môžu žiadať tie SZČO, ktoré museli pre pandémiu svoje prevádzky zatvoriť alebo obmedziť, alebo im poklesli tržby aspoň o 20 %. Pri poklese tržieb od 80 % a viac bola do septembra 2020 maximálna výška príspevku 540 eur, od októbra bolo maximum na úrovni 810 eur. Po novom je maximálny príspevok pri 80-percentnom poklese 870 eur.

Na opatrení 3A vyplatil rezort takmer 235 miliónov eur a odoslal skoro 44.000 platieb. Najvyužívanejším je stále opatrenie 3B, rezort naň minul viac ako 576 miliónov eur a odoslal dokopy takmer 160.000 platieb. Na príspevky z opatrení 3A a 3B, tzv. kurzarbeit, majú nárok tí zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti minimálne po dobu jedného mesiaca (predtým to boli dva mesiace). Príspevok je od februára vo výške 100 % celkovej ceny práce, maximálne však 1100 eur na zamestnanca.

Dotácie v krízovej situácii

Vyše 26 miliónov eur poslal rezort práce aj v rámci opatrenia 4, počet platieb bol zhruba 107.000. Toto opatrenie sa týka vybraných skupín SZČO, ľudí vykonávajúcich slobodné povolania alebo jednoosobových s. r. o., ktoré v čase mimoriadnej situácie nemajú žiaden iný príjem. Ide o príspevok vo výške 360 eur, predtým to bolo 315 eur. Nová vlna zvýšenia priniesla aj novinku v tomto opatrení, ak si tieto SZČO zaplatia dobrovoľné poistné na sociálne poistenie aspoň za polovičku februára a v platení budú pokračovať, budú môcť prejsť do opatrenia 2.

Vyše 27 miliónov eur vyplatil rezort na opatrenie 5. Toto opatrenie, alebo inak SOS dotácia, je určené pre ľudí, ktorí sa počas pandémie ocitli v krízovej situácii a bez príjmu. Príspevok je vo výške 300 eur. Za prvý mesiac tohto roka rezort zatiaľ vyplatil vyše 139 miliónov eur. Najviac sa v rámci pomocnej schémy vyplatilo v apríli minulého roka, a to takmer 177 miliónov eur. Za február je vyplatených zatiaľ niečo vyše 30 miliónov eur.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá