Čakáreň na očkovanie beží v plnom prúde, využilo ju už vyše 126-tisíc ľudí

Do takzvanej čakárne na očkovanie sa od stredy zaregistrovalo viac ako 126.000 záujemcov. Deň po spustení čakárne o tom informoval na tlačovej konferencii minister financií a zároveň aj zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) s tým, že prvým už chodia aj pozvánky.

Na registráciu môžu záujemcovia využiť aj telefonickú linku 0800 174 174. Je určená tým, ktorí nemajú možnosť prihlásiť sa na očkovanie cez internet.

Pointa je najmä v komforte

"Čakáreň dnes beží v plnom prúde," oznámil dočasný šéf rezortu zdravotníctva s tým, že vďaka čakárni môžu svojich rodičov aj starých rodičov zaregistrovať ich deti či vnuci. Zasielanie pozvánok cez sms a e-maily už funguje, pozvánky na očkovanie sa už rozposielajú. Podľa Hegera sa podarilo zastabilizovať systém a čakáreň už využilo viac ako 126 000 ľudí.

Pointou čakárne je podľa Hegera väčší najmä komfort. Záujemca sa zaregistruje, kedykoľvek mu to vyhovuje a následne nemusí nič kontrolovať a "pustí to z hlavy". Keď príde vzhľadom na svoj vek na rad, 48 hodín dopredu mu príde pozvánka. Heger dodal, že ľudia sa môžu prihlasovať buď cez webovú stránku, alebo prostredníctvom infolinky, pričom dôjde k posilneniu operátorov.

Ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že chce, aby proces prideľovania termínov na očkovanie bol spravodlivý. Ako dodala, do systému sa budú postupne pridávať ďalšie funkcionality, aby išlo o moderný systém. Služba čakárne sa stále vyvíja a postupne v nej budú pribúdať i nové vakcinačné centrá, ktoré vzniknú.

Momentálne si vakcínu nevyberiete

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková povedala, že každé očkovacie miesto si vytvára aj miesta pre náhradníkov. Zároveň dodala, že momentálne nie je možné si vybrať vakcínu, ktorou by sa chceli ľudia očkovať. Pripomenula, že osoby nad 70 rokov sa očkujú vakcínou od Pfizer/BioNTech a vakcínou od Moderny, ľudia nad 60 rokov vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Zároveň sa odhaduje, že tento mesiac by sa mala otvoriť aj ďalšia veková skupina na očkovanie vakcínou od Pfizer/BioNTech, ak budú prichádzať dodávky vakcín tak, ako majú.

Avizované nižšie dodávky vakcín od AstraZenecy sa podľa Ježíkovej nedotknú očkovania vo veľkokapacitných centrách v nasledujúcich týždňoch. Podľa nej sú množstvá naplánované tak, že sa môže priebežne očkovať.

Vakcína Johnson & Johnson by na Slovensko mohla prísť v druhom kvartáli tohto roka. Podľa Ježíkovej zatiaľ nie je jasné, kedy to presne bude. Celkovo si Slovensko podľa nej zakontrahovalo 1,4 milióna dávok.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá