Klausov ochrankár videl útočníka aj zbraň, ale odvrátil sa

Klausov ochrankár videl útočníka aj zbraň, ale odvrátil sa
Zdroj foto: TA3
Členovia policajnej ochranky českého prezidenta Václava Klausa, ktorí boli v priebehu piatkového útoku v meste Chrastava najbližšie k hlave štátu, dokázateľne videli útočníka aj zbraň. Namiesto toho, aby nasadili svoj život a chránili prezidenta, však pokračovali v chôdzi.

Tieto jasné závery o fatálnom zlyhaní prezidentových telesných strážcov vyplývajú z dosiaľ utajovanej správy pracovnej skupiny, ktorú dal po útoku zriadiť český policajný prezident Martin Červíček. Denníku Právo sa ju teraz podarilo získať.

Materiál podrobne opisuje úlohy a najmä reakcie jednotlivých bodyguardov na útok. Podľa správy tvorilo najužšiu ochranu Klausa v Chrastave šesť policajtov, pričom v jeho bezprostrednej blízkosti sa pohybovali štyria z nich. Dvaja išli v jednej línii pred prezidentom a dvaja za ním. Policajt, ktorý išiel zo štvorice ochrancov ako prvý, útok podľa všetkého nemohol vidieť. Druhý v poradí už o ňom vedel, ale nič neurobil.

"Z jeho reakcie je zjavné, že zaregistroval výstrely, videl páchateľa aj zbraň. V prvý moment sa začal vracať späť k páchateľovi, ale vtom svoju reakciu prerušil, otočil sa k páchateľovi chrbtom a pokračoval v pôvodnom smere pohybu. V daný okamih bol k páchateľovi najbližšie, mal pokračovať v začatej akcii a ihneď útočníka eliminovať," opisuje zlyhanie elitného strážcu záverečná správa skupiny, ktorú viedol námestník policajného prezidenta Tomáš Kužel.

Podľa správy však urobil chybu aj osobný strážca prezidenta, ktorý bol zároveň veliteľom operácie, a to napriek skutočnosti, že bol v kritickom momente za hlavou štátu, a mal tak sťažený výhľad.
"Z televíznych záberov a z jeho vyjadrení je však zrejmé, že zaregistroval útok aj zbraň, ale na bezprostredný útok nereagoval," píše sa v internom dokumente. Štvrtý policajt bol podľa materiálu viac ako tri metre ďaleko a incident nemohol vidieť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá