Prezidentka prijala demisiu Krajčího, rezort povedie Heger

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, vedením rezortu dočasne poverila ministra financií Eduarda Hegera.

Vládna kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobo. Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády.

Podľa prezidentky sa Krajčímu nepodarilo presadiť svoje odporúčania, členovia vlády a vlastní ministri ho nepodržali. Váži si však jeho ľudský vklad vo vedení rezortu, zároveň pripomenula, že vyvodenie politickej zodpovednosti bolo aj veľkou témou pred voľbami.

"Ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný," uviedla v príhovore. Od nástupcu očakáva, že v boji s pandémiou bude vyžadovať väčšiu podporu a pomoc. Fungovaním rezortu dočasne poverila súčasného ministra financií Eduarda Hegera.

Minister Krajčí oznámil svoj koniec vo funkcii vo štvrtok s tým, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pôvodne avizoval, že z funkcie bude odchádzať postupne, ešte niekoľko týždňov mal pomáhať novému šéfovi rezortu. Chcel, aby Krajčí odišiel, až keď sa rozbehne očkovanie Sputnikom V. Krajčí nakoniec podáva demisiu v piatok. Nechce, aby termín jeho odchodu bol ďalšou zámienkou na povalenie vlády. Meno nového ministra ešte nepovedali.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá