Hráči Montpellieru stávkovali, klub hrozí tvrdými sankciami

Aktualizované:
Hráči Montpellieru stávkovali, klub hrozí tvrdými sankciami
Zdroj foto: SITA
Niektorí hádzanári Montpellieru Agglomeration si skutočne stavili na minuloročný inkriminovaný ligový zápas svojho klubu, ale keďže v zápase nenastúpili, vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti je u nich vylúčené.

Tvrdí to právny zástupca Luku Karabatiča, ktorého partnerka Jeny Priezová priznala, že na popud mladšieho z bratov Karabatičových skutočne uskutočnila stávku na duel.

"Priezová spolupracovala s políciou od prvých minút vypočúvania a priznala uskutočnenie stávky. Na to však, aby to mohli mať na starosti orgány spravodlivosti vo Francúzsku, muselo by dôjsť k ovplyvneniu diania v zápasu. Keďže žiadna manipulácia nenastala, z právneho hľadiska nie je možné dokazovať ďalej nič. Nie sú to podvodníci, nič nebolo zmanipulované z ich strany,"
tvrdil Eric-Dupond Moretti po prvom dni vypočúvaní hráčov a ich blízkych políciou.

Podľa viacerých francúzskych médií však niekoľkotisícovú stávku má na "rováši" aj známejší brat Nikola, ktorý mal zase primäť svojich príbuzných k tipovaniu.
Aj napriek tomu, že v zápase Karabatičovci nehrali, otázna zostáva morálna rovina stávkovania na zápasy vlastného tímu. Svoje stanovisko k veci musí zaujať majstrovský klub z Montpellieru i Francúzsky hádzanársky zväz a v hre môže byť zastavenie klubovej i reprezentačnej kariéry niektorých hráčov.

Situácia je delikátna aj preto, lebo reprezentanti "galského kohúta" sa po obhajobe olympijského titulu v Londýne stali národnými športovými ikonami. "Prisudzujeme týmto hráčom oveľa viac vlastností, než v skutočnosti majú. Toľko sa rozprávalo o inteligencii Nikolu Karabatiča a teraz sa zachoval ako malý chlapec. Za 10.000 eur postavil do rizika celú svoju kariéru..." vyjadril sa pre Le Midi Libre Daniel Constantini, ktorý bol trénerom francúzskej reprezentácie od roku 1985 do 2001.

Kluboví predstavitelia Montpellieru zatiaľ žiadneho hráča nesuspendovali ani neprepustili, v pondelok však pohrozili tvrdými sankciami voči všetkým zainteresovaným. "Ak sa preukážu vážne obvinenia, tresty budú tvrdé," povedal prezident Montpellieru Remy Levy.

V nedeľu zadržala francúzska polícia v súvislosti s kauzou spolu 17 ľudí, z nich až 10 hráčov majstrovského Montpellieru z minulej sezóny. Orgány činné v trestnom konaní nešetrili ani jednu z najväčších hviezd mužskej svetovej hádzanej posledných rokov Nikolu Karabatiča, na ktorého si tiež posvietia.

Policajný zásah sa uskutočnil po nedeľňajšom ligovom zápase Paríž St. Germain - Montpellier (38:24). Načasovanie nebolo náhodné, medzi zadržanými je okrem osmičky terajších hráčov hostí aj dvojica, ktorá v minulej sezóne ešte obliekala dres majstra, no v prebiehajúcej hrá za Paríž - Mladen Bojinovič a Samuel Honrubia.

Mená ostaných sa vo francúzskych médiách líšia - istí sú Nikola a jeho brat Luka Karabatičovci, Mickael Robin, Tunézan Wissem Hmam, Slovinci Dragan Gajič a Primož Prost. Zatknutí čelia obvineniu z úmyselnej prehry Montpellieru proti Cesson-Rennes v máji tohto roku. Mali tak urobiť z dôvodu, že ich príbuzní stávkovali na neúspech suveréna francúzskej klubovej hádzanej posledných rokov a prišli tak k nemalým finančným obnosom.

Tie sa odhadujú až na 200.000 eur. Zadržaní hráči zatiaľ na pokyn svojich právnych zástupcov odmietajú vypovedať.
V inkriminovanom zápase zo "zlatých chlapcov" hrali len Michael Guigou a William Accambray, pričom hviezdy tímu ako Nikola Karabatič, Samuel Honrubia, Slovinec Vid Kavtičnik a ďalší boli zaradení v predvečer stretnutia na listinu zranených. Súčasťou kádra Montpellieru bol v máji aj slovenský reprezentačný brankár Richard Štochl, do duelu však nezasiahol.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá