Zemanovi sa nepáči odmietanie vakcíny Sputnik. Chce rezignáciu ministrov

Český prezident Miloš Zeman žiada zmeny na ministerských postoch. Nepáči sa mu odmietavý postoj voči ruskej vakcíne Sputnik V. Zeman chce, aby sa vzdali funkcií ministri zdravotníctva a zahraničných vecí a tiež riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Povedal to v rozhovore pre Parlamentné listy.

Český prezident Miloš Zeman bude chcieť s premiérom Andrejom Babišom hovoriť o možnom odvolaní ministra zdravotníctva Jana Blatného a šéfky českého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ireny Storovej. "Dvoma najväčšími prekážkami (pre registráciu Sputnika v Česku) sú minister zdravotníctva Blatný a tiež riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv," povedal Zeman a na ich adresu dodal, že nesú plnú zodpovednosť za úmrtia ľudí v Česku na ochorenie COVID-19.

Spravodajský server Novinky.cz pripomenul, že Blatný v súlade s legislatívou trvá na potrebe schválenia všetkých očkovacích látok Európskou agentúrou pre lieky. Ak by sa Babiš rozhodol Blatného vo funkcii ponechať, neprispelo by to podľa prezidenta k zlepšeniu vzťahov. Babiš podľa neho urobil chybu, že za nástupcu bývalého šéfa rezortu Romana Prymulu navrhol "nekompetentného ministra".

Skončiť by podľa Zemana mal aj český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v súvislosti s presadzovaním nákupu vakcín zo Spojených arabských emirátov. "V Českej republike platí deľba moci. Názor pána prezidenta je relevantný, ale tým, kto navrhuje personálne zmeny v kabinete, je predseda vlády," reagoval na Zemanovo vyjadrenie podľa Noviniek český minister vnútra Jan Hamáček.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá