Krivka sa zlomila. Situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje

Mám celkom dobré správy, začal tradičnú tlačovú konferenciu o aktuálnej epidemiologickej situácii minister zdravotníctva Marek Krajčí. Krajina podľa neho prechádzala v posledných týždňoch náročným obdobím. Mrzí ho, že počty mŕtvych presahovali hranicu 100. Predpokladá, že vďaka zodpovednosti a očkovaciu sa začne situácia zlepšovať.

Situácia sa mierne zlepšila

Epidemiologická situácia okolo nového koronavírusu sa za posledný týždeň na Slovensku mierne zlepšila, krivku sa podarilo zlomiť. Počet hospitalizovaných sa drží na čísle 4048. Denne ochoreniu COVID-19 podľahne 108 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,95 až 1. Stúpol aj počet aplikovaných vakcín, mobilita klesla.

"Predpoklad na ďalšie obdobie je, že sa nám začne postupne zlepšovať epidemiologická situácia," povedal s tým, že je to vďaka zodpovednosti ľudí, ktorí dodržiavajú opatrenia a tiež vďaka očkovaniu.

Sedemdňový priemer vykonaných antigénových a PCR testov sa znížil z 5313 na 4716. Pozitivita vykonaných PCR testov je na hodnote 20 percent a pozitivita antigénových testov sa dlhodobo drží na jednom percente. Mierne klesol počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii z 376 na 373. Za posledný týždeň mierne stúpol počet hospitalizovaných z 4042 na 4048. Celkovo sa proti ochoreniu COVID-19 dalo zaočkovať 544 986 ľudí, z toho druhú dávku dostalo 188 450 osôb. Situácia je podľa štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva Petra Stachuru veľmi vážna na ventilovaných lôžkach a na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Podľa jeho slov sa ministerstvu podarilo s jednotlivými poisťovňami dohodnúť, aby najťažší pacienti po prekonaní ochorenia COVID-19 s pretrvávajúcimi vážnymi následkami mohli ísť do kúpeľov či do špecializovaných ústavov.

Výjazdy záchranárov klesli

Klesajú aj výjazdy záchrannej zdravotnej služby ku covidovým pacientom. Po strmých nárastoch sa počet výjazdov zredukoval. "Vidíme to aj na jednotlivých krajoch," povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura a vysvetlil, že pomerne strmý nárast je stále v Prešovskom kraji, ale ostatné kraje klesajú. Najpriaznivešjia situácia je v Nitrianskom kraji.

Ako pripomenul minister, negatívny test nie je priepustkou na nedodržiavanie opatrení. Pravidelné pretestovanie neustále identifikuje ľudí, ktorí by mohli zanedbať svoj začínajúci respiračný infekt a nevedomky by nakazili iných. Testovanie môže aj identifikovať asymptomatických nosičov vírusu.

Vyvrátil fámu o zle nakúpených testoch

Krajčí tiež povedal, že 35 miliónov nakúpených testov môže byť použitých aj na samotestovanie. Pri domácich testoch by sa mali používať kratšie tyčinky. Zdôraznil tiež dôležitosť testovania. "Čím viac testovaní jednotlivé regióny absolvovali, tým mali v skríningovom testovaní lepšie výsledky, čo sa týka percenta pozitivity," podotkol.

Krajčí vyvrátil fámu o zle nakúpených testoch. Všetky testy, ktoré jeho rezort obstaral alebo nakúpil, môžu byť podľa neho použité aj na samotestovanie. Ako bližšie uviedol, výrobok SIEMENS na samotestovanie už schválil Nemecký federálny inštitút pre farmaceutické a lekárske výrobk. Druhý výrobok na samotestovanie - SD Biosenzor - taktiež schválilo české ministerstvo zdravotníctva. Podobný verdikt Krajčí očakáva aj od Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo, kde testy posudzujú.

Podľa Krajčího sme na 17. mieste

Čo sa týka počtu úmrtí na jeden milión obyvateľov, Slovensko je podľa neho na 17. mieste. "Hovorí sa, že tu zomieralo najviac ľudí, ale nehovorilo sa, že to bolo v určitej fáze pandémie," zdôraznil. Pokles mobility pripisuje opatreniam prijatým od 3. marca. Predpokladá, že to je vďaka zákazu vychádzania po 20.00 h, zákazu prechodu z okresu do okresu či vďaka nariadenej práci z domu.

Ospravedlnil sa aj za komplikácie spojené s prihlasovaním na očkovanie proti novému koronavírusu. S výrazným náporom na prihlasovanie sa podľa jeho slov nepočítalo. Problémy by sa mali vyriešiť do týždňa, ľudí preto požiadal o trpezlivosť. Dodal tiež, že pri problémoch s prihlasovaním na mobilné odberové miesta cez webovú stránku korona.gov.sk sa môžu prísť dať ľudia aj tak otestovať, zdravotníci by im mali odber vykonať.

Zmeny v Covid automate

Od budúceho pondelka 15. 3. bude podľa COVID automatu 35 okresov v čiernej zóne, teda v štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 41, v červenej budú tri. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze. Krajčí predpokladá, že ďalší týždeň sa situácia zlepší. Uvažuje o tom, že pre pendlerov by malo platiť, aby sa preukazovali nie sedemdňovým, ale 72-hodinovým testom.

Čierne okresy:

V štvrtom stupni varovania sa budú nachádzať po novom okresy Bánovce nad Bebravou, Čadca, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Košice I - IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

Bordové okresy:

V treťom stupni sa budú nachádzať Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I - V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina a Zlaté Moravce.

Červené okresy:

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať len okresy Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá