České opatrenia zabrali, podľa údajov sa tam epidémia spomaľuje

České opatrenia zabrali, podľa údajov sa tam epidémia spomaľuje
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
V Česku za pondelok zaznamenali 10.466 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informoval server Novinky.cz s odvolaním sa na české ministerstvo zdravotníctva. Tento počet je o 1855 nižší v porovnaní s pondelkom 1. marca, keď ČR hlásila 12.321 infikovaných, pripomínajú Novinky.cz.

Index rizika českého protiepidemického systému (PES) je na úrovni 73 bodov. Reprodukčné číslo vírusu (R0) kleslo pod hodnotu jedna (0,97), čo znamená, že epidémia sa spomaľuje. Toto číslo udáva, koľko ďalších osôb nakazí jeden infikovaný.

V ČR podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku pandémie potvrdili 1.335.815 prípadov koronavírusu a 22.147 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. V krajine je v súčasnosti 163.034 aktívnych prípadov, z čoho 8478 osôb je hospitalizovaných.

Z dôvodu šírenia koronavírusu platia v ČR už týždeň prísne opatrenia. Obmedzené je cestovanie medzi okresmi, zatvorené sú školy a škôlky. Otvorených zostalo len minimum obchodov a služieb, platia aj prísne pravidlá v súvislosti s nosením respirátorov a rúšok.

Testovanie na COVID-19 vo firmách v ČR je od utorka povinné aj pre agentúrnych zamestnancov a aj živnostníkov, ktorí v podniku vykonávajú určitú činnosť, píšu Novinky.cz. Zamestnávatelia musia takisto od utorka viesť evidenciu samotestov u zamestnancov.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá