Česko si siahlo na limity. S chorými mu pomôžu iné štáty

Česká republika aktivovala zahraničnú pomoc a požiadala Nemecko, Poľsko a Švajčiarsko o umiestnenie pacientov s ochorením COVID-19, informovalo v piatok Ministerstvo zdravotníctva ČR na svojej oficiálnej webovej stránke.

Desiatky pacientov, minimálne

"Lôžková nemocničná starostlivosť sa vo väčšine krajov dostala za hranice svojich možností," uviedlo ministerstvo zdravotníctva. ČR preto aktivovala zahraničnú pomoc a požiadala Nemecko, Poľsko a Švajčiarsko o súčinnosť pri umiestnení pacientov. Ide minimálne o desiatky pacientov, uvádza ministerstvo a dodáva, že na umiestnenie pacientov do zahraničia je potrebné splniť formálne podmienky. Vyžaduje si to aj spoluprácu ministerstiev zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí.

Zatiaľ však podľa ministerstva zdravotníctva "nebolo požiadané" o prevoz žiadneho konkrétneho pacienta.
V ČR pretrváva nepriaznivý vývoj epidemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19. Vysoký počet nových prípadov zvyšuje tlak na zdravotnícky systém a pribúdajú pacienti, ktorí si vyžadujú hospitalizáciu.

TOP videá

Občanov žiadajú o dodržiavanie pravidiel

Ministerstvo zdravotníctva ČR na túto situáciu reagovalo už predtým príkazom na pozastavenie odkladnej zdravotnej starostlivosti a intenzívnym využívaním Národného dispečingu lôžkovej starostlivosti na transport pacientov medzi jednotlivými českými krajmi.

"Nemocnice v niektorých krajoch svoje maximálne kapacity už vyčerpali a nie sú ďalej schopné bez pomoci iných zariadení zaistiť pacientom adekvátnu starostlivosť ani prijímať nových pacientov," povedal minister zdravotníctva ČR Jan Blatný. Zároveň požiadal občanov krajiny, aby sa podieľali na zlepšení situácie, dodržiavali platné protiepidemické opatrenia a obmedzili kontakty.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá