Assange: Cítim sa ako na vesmírnej stanici

Assange: Cítim sa ako na vesmírnej stanici
Zdroj foto: SITA
Zakladateľ projektu WikiLeaks v nedeľu vybraným novinárom ukázal podmienky, v ktorých v súčasnosti žije v útrobách ekvádorského veľvyslanectva v britskom Londýne. Julian Assange sa tam podľa vlastných slov cíti ako "na vesmírnej stanici," cituje ho denník Daily Mail.

"V izbe je miesto len na matrac na zemi, nejaké poličky, malý okrúhly stôl a koženkové kreslá," opisuje novinárka vo svojom rozsiahlom článku Assangove bydlisko. Austrálčan je pod pravidelným dozorom fyzioterapeuta a keďže nemá možnosti na voľný pohyb, každý deň absolvuje niekoľko kilometrov na svojom stacionárnom bežeckom trenažéri. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho Assange v ambasáde zostane, ekvádorský minister zahraničia však minulý týždeň pripustil, že to môže byť aj "roky".

Najvyšší súd v Británii ešte koncom mája povolil Assangeovo vydanie do Švédska, kde sa údajne v minulosti dopustil trestných činov znásilnenia a sexuálneho útoku. Štyridsaťjedenročný aktivista pochádzajúci z Austrálie však tvrdí, že ide o vymyslené obvinenia a švédske orgány konajú pod nátlakom USA, ktoré sa mu chcú pomstiť za zverejnenie tajných dokumentov z prostredia americkej diplomacie. Od 19. júna sa preto ukrýva na pôde ekvádorského veľvyslanectva v Londýne. Po tom, ako Londýn, Štokholm i Washington odmietli zaručiť, že Assanga Švédi nevydajú Američanom, Ekvádor prominentnému aktivistovi udelil politický azyl.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá